+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Doğu Anadolu Bölgesi Yeraltı Zenginlikleri Listesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Doğu Anadolu Bölgesi Yeraltı Zenginlikleri Listesi
  Doğu Anadolu Bölgesi Yeraltı Zenginlikleri Listesi

  Türkiye'de maden çeşitliliği ve rezervinin (miktar) en fazla olduğu bölge, Doğu Anadolu Bölgesi ve özellikle Yukarı Fırat Bölümü'dür.

  Demir: Türkiye'de çıkarılan demirin %35'ten fazlası bu bölgede Divriği (Sivas), Hekimhan ve Hasançelebi (Malatya)'de çıkarılır.

  Krom : Türkiye'deki kromun %33'ü bu bölgeden çıkarılır. Ergani, Guleman ve Maden önemli krom yataklarının bulunduğu merkezlerdir.

  Bakır : Türkiye'deki bakırın önemli bir kısmı bölgeden çıkarılır. Maden, Ergani ve Pütürge'de bakır yatakları vardır.

  Kurşun-Çinko : Kurşunun %90'ı, çinkonun %75'i Keban'da çıkarılır. Bu madenler Keban'da "Simli Kurşun İşletmeleri'nde" işlenir. Ancak son yıllarda üretim durma aşamasına gelmiştir.

  Linyit : Elbistan, İspir ve Erzurum çevresinde çıkarılır. Türkiye'deki linyit üretiminin %10'u bu bölgeden elde edilir. Afşin - Elbistan termik santralin-de enerjiye dönüştürülür.

  Oltu Taşı : Erzurum'un Oltu ilçesinde çıkarılır. Tür-kiye ve Dünya üretiminde bölge birinci sıradadır. Asbest: Erzincan çevresinde çıkarılır.

  Barit: Muş ve çevresinde çıkarılır. Kalay : Elazığ ve çevresinde çıkarılır.

  Kaya tuzu : Kağızman, Narman ve Kars çevresinde kaya tuzu yatakları bulunmakta ve bu yataklardan tuz elde edilmektedir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Demir, krom, bakır, çinko, oltu taşı, kurşun, barit ve kaya tuzu Doğu anadolu bölgesinden çıkarılan madenlerdir.Madenler dışında Doğu anadolu bölgesi ekonomisi tarım ve hayvancılığa bağlıdır.
+ Yorum Gönder