+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Doğu Anadolu Bölgesinin Yeraltı Kaynakları Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Doğu Anadolu Bölgesinin Yeraltı Kaynakları Nelerdir
  Doğu Anadolu Bölgesinin Yeraltı zenginlikleri


  Yeraltı kaynakları bakımından oldukça zengin sayılan Doğu Anadolu Bölgesi’ nde Afşin ve Elbistan’ da linyit, Hekimhan ve Divriği yörelerinde bakır, Guleman yöresinde krom, Maden yöresinde bakır, Keban ve Baskil yöresinde de gümüşlü kurşun yatakları vardır. Keban ve Karakaya hidroelektrik, Afşin-Elbistan termik santralleri bölgenin başlıca enerji üretim kuruluşlarıdır.

  Madencilik alanında yurt ekonomisine katkısı önemlidir: Tüm yurtta çıkarılan bakırın %50’ si, kromun %70’ i, demirin %75’ i, mabünganezin %35’ i, baritin %75’ i, çinko ve kaya tuzunun önemli bir kısmı bu bölgeden elde edilir. Bölgenin maden yatakları zengindir 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Doğu anadolu bölgesinden elde edilen madenler, Krom Güleman, Linyit Elbistan Afşin, Bakır Hekimhan ve Divriği, Gümüşlü kurşun yatakları Keban Baskil ilçesinde bulunmaktadır. Keban ve kara kaya barajları hidroelektrik üretimi yapılmaktadır. Elbistan- Afşin termik santralleri bölgenin enerji kaynaklarıdır.
+ Yorum Gönder


doğu anadolu bölgesi yeraltı kaynakları