+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Doğu Anadolu yetiştirilen tarım ürünleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Doğu Anadolu yetiştirilen tarım ürünleri
  Doğu Anadolu bölgesinin tarım ürünü

  Doğu Anadolu bölgesinde ekili-dikili alanların oranı düşüktür. Bunun başlıca nedeni bölgenin ortalama yükseltisinin fazlalığı ve dağların geniş yer tutmasıdır. Bu yüzden ekim alanları ancak çukur ovaların tabanlarında geniş biçimde yayılır. Ayrıca vadi tabanlarının elverişli yerlerinde ve yaylalarda dağınık ekim alanlarına raslanır.

  Malatya ve Bitlis illerinde tütün yetiştirilir. Diyarbakır ilinin Doğu Anadolu bölgesi sınırları içine taşan kesimlerinde tütün ekimi yer yer (Lice) önemlidir. Yakın dönemde bölgede şeker fabrikaları kurulmasıyla bu fabrikalara ürün gönderecek yakın alanlarda (Elazığ Erzincan Erzurum Malatya Kars yöreleri) pancar ekimine başlanmıştır. Dikili alanlara ayrılan yerlerin oranı Doğu Anadolu'da son derece azdır. Meyve ağaçları yüksek kesimlerde bütünüyle ortadan kalkmıştır. Buna karşılık soğuklardan korunmuş çöküntü alanlarında sulama yardımıyla çeşitli ve nitelikli meyveler yetiştirilir. Malatya'nın bahçelerinde sulamayla yetiştirilen çeşitli meyveler arasında en tanınmışı kurutulmaya elverişli kayısıdır.

  Elazığ ve Erzincan ovalarında da çeşitli meyveler yetiştirilir. Ama Erzurum ovası 1 800 m'yi aşan yükseltisiyle meyve yetiştirme alanının dışında kalır. Van gölü kıyısında kuytu yerlerde ve İğdır ovasında sulamayla iyi nitelikli meyve yetiştirilir. Meyve yetiştirilen yerlerde bağlar da yer alır; ama yüksek kesimlerde ortadan kalkmaktadır (en çok bağ Malatya ilinde bulunur; Malatya'yı Elazığ izler). Doğu Anadolu zeytin ağacı yetiştirmeye elverişli değildir. Bölgenin yüksek kesimlerinde kış sebzeleri (özelikle lahana) yetiştirilir; sebze yetiştiriciliği ancak alçak ovalarda çeşitlilik kazanır. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Doğu anadolu ekonomisi tarim ve hayvanciliğa dayanmaktadir. Kardenizden sonra en fazla kirsal nüfusa sahip olan doğu anadolu bölgesinde buğday, arpa, çavdar, şeker pancari, lahana, ve patates üretimi yapilmaktadir.
+ Yorum Gönder