+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Doğu anadolu bölgesi akarsuları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Doğu anadolu bölgesi akarsuları
  Doğu anadolu bölgesi akarsuları

  Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Aras ve Kura nehirleri sularını ülkemiz toprakları dışında Hazar Denizi’ne dökerler.

  Fırat, Dicle ve Zap nehirleri ise sularını yine ülkemiz dışarısında Basra Körfezi’ne dökerler. Bölge akarsularının rejimi düzensizdir. Bunun nedeni; yağış rejiminin düzensizliği ve kış yağışlarının kar şeklinde düşmesidir. Kışın yağan karlar erimeden uzun süre yerde kaldığı için akarsuların debileri azalmaktadır. İlkbahar ve yaz aylarında eriyen karlar akarsuların debilerinin yükselmesine ve coşkun bir şekilde akmasına yol açar.

  Bölge akarsularının hidroelektrik enerji potansiyeli yüksektir. Bunun nedeni, yükselti ve eğimlerinin fazla olmasıdır.

  Bölgedeki fay hatları üzerinde göller oluşmuştur. Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü başta olmak üzere Çıldır, Nazik, Erçek, Hazar, Balık ve Bulanık gölleri bölge sınırları içerisinde yer alır. Van Gölü Türkiye’ nin ikinci büyük kapalı havzasını oluşturur. 2. Zahra
  Üye

  Doğu Anadolu Bölgesin de Türkiyenin en Verimli Akarsu Havzaları bulunmaktadır. Bu Bölgeden doğarak Ülke dışına çıkan Dicle, Fırat gibi önemli Akarsularımız vardır. Bu Bölge de Akarsu Rejimi düzensizdir bunun en önemli nedeni de bölge de yağışların düzensiz yağmasından ve yağan yağmurun genellikle kar şeklinde yağmasındandır.
+ Yorum Gönder