+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Doğu Anadolu Bölgesinin Maden Yataklar, Madenleri ve Çıkartıldığı Şehirler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Doğu Anadolu Bölgesinin Maden Yataklar, Madenleri ve Çıkartıldığı Şehirler
  Doğu Anadolu bölgesin de pek fazla maden yatağı bulunmamaktadır çünkü arazisi genellikle dağlık alan oldukları için çıkarılması çok zor. ama çok ta olmasa vardır.

  Doğu Anadolu Bölgesi’nde volkanik arazi yaygın olduğundan maden çeşidi boldur.

  Madenler : Bölge maden ve enerji üretiminde ilk sırayı alır. Bölge krom, demir, bakır, kurşun, kaya tuzu, barit, oltu taşı, manganez yatakları işletir.

  Krom : Elazığ’da Alacakaya (Guleman) Havzası, Türkiye’nin en büyük krom çıkarım alanıdır.

  Demir : En çok bu bölgede çıkarılır. Sivas-Divriği, Malatya-Hekimhan, Hasançelebi, Çetinkaya havzalarında çıkarılır.

  Bakır : Elazığ – Maden, Diyarkbakır-Ergani havzasında çıkarılır. Bakır üretiminin yarısını bu bölge sağlar.

  Enerji Kaynakları : En önemli linyit yatağı Afşin-Elbistan Havzası’ndadır. Kalorisi düşük ve rezervi bol olan linyitler Afşin-Elbistan termik santralinde kullanılır.


  Enerji Üretim Tesisleri : Hidroelektrik üretiminin en fazla olduğu yerdir. Fırat üzerinde Keban, Karakaya ve Tercan barajları ile Kars’taki Arpaçay önemli hidroelektrik santralleridir. Afşin – Elbistan termik santralinde linyit kömürü yakılarak elektrik üretilir. Enerji tüketiminin en az olduğu bölgedir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Doğu anadolu bölgesinde bulunan maden yataklarından linyit madeni, bakır madeni, krom madeni, bakır madeni, oltu taşı ve manganez çıkarılmaktadır. Doğu anadolu bölgesindeki nehirlerin eğimi sayesinde hidroelektrik santralleri ile enerji üretimi yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder