+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Iğdır Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Iğdır Hakkında Bilgi

  Iğdır Hakkında Bilgi  Genel Bilgiler

  Yüzölçümü: 3.588 km²
  Nüfusu: 168.634 (2000)
  Nüfus Yoğunluğu: 47
  Şehir Nüfusu: 81.582 (2000)
  Köy Nüfusu: 87.052 (2000)
  Yıllık Nüfus Artış Hızı: %16,76
  Yıllık Şehir Nüfus Artış Hızı: %38,43
  Yıllık Köy Nüfus Artış Hızı: %0,00
  İl Trafik No: 76
  İl Telefon Kodu: 476


  Hakkında Bilgi

  Iğdır' ın İlçeleri: Aralık, Karakoyunlu, Tuzluca' dır.

  Coğrafyası: Kuzey ve kuzeydoğu sınırını Aras Nehri ve nehir yatağı boyunca Ermenistan sınırı teşkil eder. Doğu ve güneydoğusundan Nahçıvan Muhtar Cumhuriyeti ve İran, güneyinde Ağrı ili, batı ve kuzeybatıda Kars ili yer almaktadır.


  Iğdır.jpg

  Iğdır yüksek platolar ve dağlık kesimlerin geniş yer kapladığı bir bölgededir. Dil Ovası Türkiye' nin en uç noktasıdır. Bölgenin güneyinde batı doğu doğrultusunda uzanan Orta Toroslar ve Manzar Dağlarıyla başlayıp, Karasu, Aras Dağlarıyla devam eden dağlık kesim sırasıyla batıdan doğuya doğru Durak Dağı (2811 metre), Zor Dağı (3196 m), Pamuk Dağı (2639 m), Büyük Ağrı Dağı (5165 m), Küçük Ağrı Dağı (3986 m) dır. Türkiye' nin en yüksek dağı olan Büyük Ağrı Dağı, İran ile sınır teşkil etmektedir.

  İklimi: Iğdır' da coğrafî konumundan dolayı karasal bir iklim hüküm sürmektedir. Sıcaklık bölge ortalamasından daha yüksektir çok az yağmur almaktadır.

  Tarihçesi: Bölgeye M.Ö. 4000 tarihinde Hurriler yerleşmiş daha sonra farklı medeniyetlere sahne olmuştur. Günümüze kadar Urartular, Sakalar, Sasaniler, Bizanslar, Selçuklular, Moğollar, Oğuzlar, Karakoyunlular ve Osmanlı İmparatorluğu' nun egemenliğine girmiştir.

  Ne Yenir: Bozbaş isimli kuzu inciğinden yapılan yemeği meşhurdur.

  Iğdır' a nasıl gidilir?

  Karayolu: Çevre il, ilçe ve komşu ülkeler ile bağlantısı sadece karayoluyla sağlanmaktadır.

  Havayolu: Uçakla Kars Havaalanına oradan da Iğdır' a karayoluyla ulaşılır
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Iğdır ili 3 ilçeye sahip doğu anadolu bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Iğdır ilinde yüksek dağlar ve platolar geniş yer kaplamaktadır. Iğdır ilinde karasal iklim görülmektedir. Iğdır ilinde iklim mevsim normallerinin üstünde seyretmektedir.
+ Yorum Gönder


ığdır hakkında