+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Iğdırın Nüfus ve Sosyal Hayatı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Iğdırın Nüfus ve Sosyal Hayatı Hakkında Bilgi
  Iğdırın Nüfus ve Sosyal Hayatı


  1990 sayımına göre toplam nüfûsu 142.601 olup, 51.867’si ilçe merkezinde, 90.734’ü köylerde yaşamaktadır. Yüzölçümü 3539 km2 olup nüfus yoğunluğu 40’tır.

  Örf ve âdetleri: Eski devirlerden bu yana pekçok kavim, millet ve medeniyetlerin gelip geçtiği bölgede Türk-İslâm kültürü hâkimdir. Diğer kültür ve milletlerin örf ve âdetleri unutulmuştur. Bölgede Âzerî kıyâfetleri hâkimdir. Erkekler başlarına körpe kuzu derisinden yapılan kalpak giyerler. Alt kısımlarına Âzerî şalvarı, sırta açık renkli kumaştan uzun kollu bileksiz ve yakasız köynek giyilir. Kadınlar ipekten “kalağı” denen bir tür başlık kullanırlar. Kalağı fes veya dar kasnak üstüne örtülür. Üstlerine boylama denen uzun entariler giyerler.

  Eğitim: Iğdır ili eğitim bakımından bölge illerine nazaran oldukça ileridir.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Iğdır ilinde nüfus kentten çok kırsal alanda yaşamaktadır. Iğdır ilinin nüfusu 2014 yılı sayımlarına göre 192.056 olarak hesaplanmıştır. Iğdır ilinde kilometre kareye 54 insan düşmektedir.
+ Yorum Gönder