+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Ardahan Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ardahan Hakkında Bilgi
  Ardahan hakkında bilgi


  Yüzölçümü: 4.842 km²
  Nüfusu: 133.756 (2000)
  Nüfus Yoğunluğu: 28
  Şehir Nüfusu: 39.725 (2000)
  Köy Nüfusu: 94.031 (2000)
  Yıllık Nüfus Artış Hızı: %-22
  Yıllık Şehir Nüfus Artış Hızı: %15,45
  Yıllık Köy Nüfus Artış Hızı: %-32,15
  İl Trafik No: 75
  İl Telefon Kodu: 478

  Ardahan.jpg  Ardahan.jpg

  Hakkında Bilgi

  Ardahan' ın İlçeleri: Çıldır, Damal, Göle, Hanak, Posof' tur.

  Coğrafyası: Kuzeyde ve doğuda Gürcistan toprakları, güneyde Kars, batıda Artvin ve Erzurum illeriyle sınırlıdır. İlin en önemli akarsuyu Kura ırmağı, en büyük gölü üçgen biçimli Çıldır gölüdür. Van gölünden sonra Doğu Anadolu Bölgesinin ikinci büyük gölü olan Çıldır, lav akıntısı sonucunda oluşmuş bir "lav seti gölü" dür. Suları tatlı olan göl aralık ve nisan ayları arasındaki dönemde yer yer donmaktadır.

  İklimi: Karasal iklime hâkim olup kışları uzun, sert ve kar yağışlı, yazları ise kısa ve serindir. Yalnızca etrafı dağlarla çevrili olan ve ortalama 900 m. yükseklikte bulunan Posof ilçesi mikroklimatik iklim koşullarına sahip olup, kışları yumuşak ve yağışlı, yazları ise sıcak geçmektedir.

  Tarihçesi: Ardahan ili, 27 Mayıs 1992’ de çıkarılan yasayla, Türkiye Cumhuriyeti’ nin 75. ili olarak kurulmuştur.

  Ardahan Kalesi’ nde yapılan araştırmalar, yörede Eski Tunç Çağı’ na ait kalıntıları ortaya koymaktadır. Eski adı Artan’ dır. Ardahan Kalesi uzun yıllar, Osmanlı topraklarını Kafkasya yönünden gelen saldırılara karşı korumuştur.

  1878 Ayastefanos Antlaşması’ yla Rusya’ ya verilen yöre, 1918 Brest-Litovsk Antlaşması’ yla geri alınmıştır. Yerleşim, 26 Nisan 1919’ da Gürcülerin işgaline uğramış, 23 Şubat 1921’ de Türkiye topraklarına katılmıştır.

  Ne Yenir: Ardahan’ ın kaşar peyniri ve balı ülke çapında isim yapmıştır. Elma dolması, evelik aşı, pişi, bozbaş, kuymak, ekmek aşı ve helvası en ünlü yemek türleridir.

  Ne Alınır: Halıcılık ve gümüş işlemeciliği ildeki en önemli el sanatlarındandır. Yöre motiflerini taşıyan gümüş kemer, başlık ve takılar yöreye gelen turistlerin ilgisini çeken hediyelik eşyalardır.
 2. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Ekonomi, kırsal nüfusun sınırlı alanlarda sürdürmeye çalıştıkları tarım ve hayvancılık etkinliklerine dayanır. Toprakların verim gücünün düşük ve iklim koşullarının elverişsizliği, üretim ve verimi engeller. Düşük olan tarımsal üretim yerel tüketim için harcanır. Tarımsal ürünlerden buğday, arpa, çavdar, fiğ, mercimek, elma yetiştirilir. Yaylaların geniş alanlar kaplaması, hayvancılık etkinliklerine olanak sağlar. Koyun ve keçi beslenir, büyükbaş besiciliği ahır hayvancılığı biçiminde yapılır. Bu yöreye özgü bir arı cinsini korumak için özel önlemler alınmıştır. Bal üretimi önemli bir gelir kaynağı oluşturur. Hayvan ürünleri olarak elde edilen deri, yün, et, süt ve yağ, halkın gelir kaynaklarına katkı sağlar. İlde gelişmiş bir endüstri yoktur. Küçük çaplı onarım ve bakım atölyeleri vardır.
+ Yorum Gönder


ardahan,  ardahan hakkında bilgi