+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Donanım & Driver Forumunda Işlemcinin özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Işlemcinin özellikleri

  İşlemcinin Özellikleri Nelerdir?


  Hemen sıralamaya başlayalım;
  Komut Seti : Mikroişlemciler kendilerine has komut setlerini kullanırlar. Bununla beraber programlama dillerinin komutlarını da çalıştırırlar.
  Clock Speed (saat hızı) : Megahertz (MHz) olarak ölçülen bu hız, işlemcinin hızıdır. 1MHz=saniyede 1milyon işleme eşittir. Saniyede yapılan işlemcilerin tamamı işlemci hızı işe belirlenir.
  Hız Faktörleri : Bilgisayarın hızını birden fazla faktör belirler. Bunlardan birsi ve en önemlisi CPU hızıdır. İşlemci hızını belirleyen faktörler ise; sistem saat hızı, veri yolu genişliği ve kelime uzunluğudur.
  Sistem Saat Hızı (System Clock Rate) : Senkron olarak işlemleri yapmak için elektronik bir darbenin hızıdır. Bu hız MHz olarak ölçülür. Hız arttıkça, hıza bağlı olarak saniyede yapılacak işlem miktarı da artar.
  Veri Yolu Genişliği (Bus Width) :İşlemcinin bir anda belleğe ve diğer giriş – çıkış aygıtlarına iletebildiği veri miktarını tanımlar. Veri yolları; 8, 16, 32, 64 ve128 bit olabilir.
  Kelime Uzunluğu (Word Size) : İşlemcinin bir anda işlediği veri kümesidir. İşlemciler; 8, 16, 32 ve 64 bit olabilir.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  İşlemcinin bir çok özelliği bulunmaktadır.İşlemci tüm sorumlu olduğu işlemleri bilgisayarda yürütülecek temel bir eylemi sayısal bilgilerden yola çıkarak gerçekleştirir.
+ Yorum Gönder