+ Yorum Gönder
Resim Galerisi ve Dövme Türleri Resimleri Forumunda Dövme nedir? Nasıl Yapılır? Zararları faydaları nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Frmacil
  Devamlı Üye

  Dövme nedir? Nasıl Yapılır? Zararları faydaları nelerdir?
  Dövmenin zararı ve yararı nelerdir


  Dövme, insan derisi üzerine yapılan işaret ve desenlere denir. Dövme yapımında değişik yöntemler kullanılır. Bir tür dövmede sivri uçlu kemik, boynuz ya da çelik iğne deriye hafifçe batırılır ve açılan dilekler boyayla doldurulur. Açılan deliklerden boyaya batırılmış iplik geçirilerek de dövme yapılabilir.

  Dövme nedir.jpg

  Hintliler, Japonlar, Amerika Yerlileri ve Afrika'daki bazı kabileler dövmeyi bir süs olarak yaparlar. Bazı topluluklarda dövmenin hastalıklara ve kötülüklere karşı koruyucu olduğu inancı da yaygındır. Bazı toplumlarda dövmenin yapılış amaçlarından biri de kişinin ait olduğu grubu belirtmek ya da yaşadığı topluluk içindeki konumunu göstermektir.

  Dövme yapma geleneği hayli eskidir. İÖ 2000'lerde Eski Mısır toplumunda dövmenin yapıldığı mumyalardan anlaşılmıştır. Mısırlıların dışında Britonların, Galyalıların ve Trakların da dövmeleri vardı. Eski Yunanlılar ve Romalılar, "barbarlara özgü bir uğraş" saydıkları dövmeyi suçlulara ile kölelere yaparlardı. Hıristiyanlık inancında dövme yasaklanmıştı. Buna karşın ilk Hıristiyanlar, bedenlerine Hz. İsa'nın adını ya da haç desenleri taşıyan dövmeler yaptırmışlardır.

  Aradan yüzyıllar geçince Avrupalılar dövmeyi unuttular. 18. yüzyıl sonlarında denizaşırı gezilerde Amerika Yerlilerinde ve Polinezyalılarda dövmeyle yeniden karşılaştılar. Avrupa dilleri, dövme karşılığı olan tattoo sözcüğünü Tahiti dilindeki tautau’dan almıştır. Dövme 20. yüzyılın başlarından sonra, özellikle denizciler arasında yaygınlık kazandı. Romantik duyguları, yurtseverliği ya da dindarlığı belirtmek amacıyla dövme yaygın olarak kullanıldı ve günümüzde de kullanılmaktadır. Ama hijyene önem verilmediği ve AIDS gibi bazı hastalıkları bulaştırdığı gerekçesiyle dövme yapmaya yasal sınırlamalar getirilmiştir.
 2. Elif
  Devamlı Üye

  Dövme insan isteği şekilde dövme yapar.bazı ülkelerde dövmeyi süs olarak kullanmışlardır.Dövme yapma eski devirde kalmış bir şey ve eski dönemlerde dövmenin kötülüklere karşı koruyucu olduğu inancına sahiplerdir.Ben yılanları çok sevdiğim için yılan dövmesi yapardım.
+ Yorum Gönder


dövme resimleri