+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dualar Forumunda Hafızayı Açma Duası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. D.K.F.Q
  Devamlı Üye

  Hafızayı Açma Duası

  HAFIZAYI AÇMA DUASI

  Hz. Ibnu Abbas (ra) anlatiyor: “Hz. Ali Ibnu Ebi Talib (ra) Resulullah (as)'a; “Ya Resulullah! Kur’an gögsümde durmayip gidiyor. (Ondan ezberlediklerimi hemen unutuveriyorum) ” dedi. Resulullah (asm) da ona su cevabi verdi: “(Bu meselede) ALLAH’in sana faydali kilacagi ve (ögrettigin vakit) ögrettigin kisinin de istifade edecegi sözler ögreteyim mi?” Hz. Ali (ra); “Evet, annem-babam sana feda olsun bana ögret!” dedi. Bunun üzerine Hz. Resulullah (as), su tavsiyede bulundu: “Cuma gecesi (persembeyi cumaya baglayan gece) olunca, dört rekât namaz kil. Birinci rekâtta Fatiha ile Ya-Sin Suresini, ikinci rekatta Fatiha ile Duhan Suresini, üçüncü rekatta Fatiha ile Ha-Mim Tenzilü-Secdeyi (Fussilet Suresi) , dördüncü rekâtta ise Fatiha ile Tebareke’l Mufassal’i (Mülk Suresi) oku. Tesehhüdü bitirdiginde de ALLAH’a hamd et, ona senada bulun, peygamberlere (aleyhimusselam) salât oku ve müminler için istigfar et.[1] Sonra da su duayi oku:


  MANASI: “ALLAH’im! Beni hayatta baki kildigin müddetçe ebediyen günahlari terkettirerek bana merhamet eyle. Bana faydasi olmayan seylere tesebbüsüm sebebiyle bana rahmet et. Seni benden razi kilacak seylere güzel bakmami bana nasip et. Ey semâvât ve arzin yaraticisi olan celâl, ikram ve dil uzatilamayan izzetin sahibi olan ALLAH’im! Ya ALLAH! Ya Rahman! Celâlin hakki için, yüzün nuru hakki için kitabini bana ögrettigin gibi hifzina da kalbimi icbar et. Seni benden razi kilacak sekilde okumami nasip et. Senden, kitabinla gözlerimi nurlandirmani, dilimi açmani, onunla kalbimdeki üzüntüleri gidermeni, gögsümü ferahlatmani, bedenime onunla amel ettirmeni, bana bunu yapmam için güç vermeni ve bunun için bana yardim etmeni istiyorum. Çünkü hayri islemekte bana ancak sen yardim edersin, beni ona ancak sen muvaffak kilarsin.”

  Bu söylediklerimi üç, bes veya yedi Cuma yap! ALLAH’in izniyle onu artik ezberleyebileceksin. (Bu duayi yapan) Hiçbir mü'min (icabetten) mahrum kalmadi.”
  (Ibn-u Abbas der ki) “Ali, yedi Cuma sonra Hz. Resulullah (as) ’a gelerek Kur’an ve hadisleri artik ezberleyebildigini haber verdi. Hz. Resulullah (as) da ona söyle dedi: “Ka’be’nin Rabbine and olsun ki, sen müminsin. (Bütün müminlere icabet edildigi gibi, sana da icabet
  edilmistir.) Ey Eba’l Hasan, ögret! Ey Eba’l Hasan, (bunu) ögret![2]

  اَللَّهُمَّ ارْحَمْنِى بِتَرْكِ الْمَعَاصِي اََبَداً مَا أَبْقَيْتَنِى وَارْحَمْنِى مِنْ أَنْ أَتَكَلَّفَ مَالاَ يَعْنِينِى وَارْزُقْنِى حُسْنَ النَّظَرِ فيمَا يُرْضِيكَ عَنِّى. اَللَّهُمَّ بَدِيعَ السَّمٰؤَاتِ وَاْلأَرْضِ ذَا الْجَلاَلِ وَاْلإِكْرَامِ والْعِزَّةِ الَّتِى لاَ تُرَامُ أَسْأَلُكَ يَا اَللهُ يَا رَحْمٰنُ بِجَلالِكَ، وَنُورِ وَجْهِكَ اَنْ تَلْزِمَ قَلْبِى حِفْظَ كِتَابِكَ كَمَا عَلّمْتَنِى وَارْزُقْنِى اَنْ اَتْلُوَهُ عَلَى النَّحْوِ الَّذِي يُرْضِيكَ عَنِّى وَاَسْئَلُكَ أَنْ تُنَوِّرَ بِالْكِتَابِ بَصَرِى، وَ تُطْلِقَ بِهِ لِسَانِى، وَ تُفَرِّجَ بِهِ عَنْ قَلْبِى، وَ تَشْرَحَ بِهِ صَدْرِى وَ تَسْتَعْمِلَ بِهِ بَدَنِى وَ تُقَوِّيَنِى عَلَى ذَلِكَ وَ تُعِينُنِى عَلَيْهِ فإنَّهُ لاَ يُعِينُنِى عَلَى الْخَيْرِ غَيْرُكَ وَلاَ يُوَفِّقُ لَهُ اِلاّ اَنْتَ.


  اَلْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى سَيِّدِنَامُحَمَدٍ وَعَلَى جَمِيعِ الاَنْبِيَاءِ وَالْمُرْسَلِينَ اَللَّهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنِينَ والْمُؤْمِنَاتِ وَالْمُسْلِمِينَ وَالْمُسْلِمَاتِ اَلاَحْيَاءِ مِنْهُمْ وَ الاَمْوَاتِ اِنَّكَ قَرِيبٌ مُجِيبُ الدَّعَوَاتِ

  Not: Imam Ahmet bin Hanbel’e ve diger bazi âlimlere göre sünnet namazlarda, ezberde olmayan süreleri Kur’an-i Kerim’e bakarak okumak caizdir. Imam Ebu Hanife ve diger bazi âlimlere göre namazda Kur’an-i Kerim’e bakarak okumak caiz olmadigi için bu süreleri ezberleyip okumak daha iyidir. (Mugni: Ibn-i Kudame, C: 1 S: 575)

  [2] Fedail-ül Kur’an, Imam Ibn-i Kesir, 181/Mü’cem-ul Kebir, Taberani 11,1230 nolu hadis. (Müctema Dergisi 1471 nolu sayisindan iktibas edilmistir.)
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Öğrenciler için önemli olan bu dua için ,öncelikle üzerimize düşen maddi ve bedeni görevleri yerine getirmemiz daha sonra dua etmemiz gerekiyor.

  Unutkanlıktan kurtulmak ve zekanın açılması için bu dua okunur.

  "Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün(1). İyyâke na'büdü ve iyyâkenesta'în.(2) İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ." (3) Dokuz defa okunacak.

  "Ya kebîrü entellezî lâ tehdil ukûlü livasfi azametih." (4) Bin defa okunacak.

  Sonra; "Subhane rabbiyel a'la." (5) denecek. Sonra, "Sübhane men hüve külle yevmin hüve fi şe'nin." (6) okunacak.

  Bundan sonra ihtiyaç neyse o söylenecek ve şunlar okunacak.: "Ya ğıyâsel müsteğîsîne velâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm." (7)(Mecmuatül Ahzab)

  Dualar Sorularla İslamiyet sitesinden alınmıştır.

+ Yorum Gönder


uyku açmak için dua,  uykuyu açmak için dua,  uyku açma duası,  uykunun açılması için dua,  uyku açılması için dua,  uykuyu gidermek için dua