+ Yorum Gönder
Yemek Tarifleri ve Dünya Mutfağı Forumunda Mısırın En Ünlü Yemekleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Mısırın En Ünlü Yemekleri
  Mısır Ülkesinin En Ünlü Yemekleri


  Ana yemekler ve sebzeler:Mısır mutfağı birçok noktada Türk mutfağıyla benzerlikler sergiliyor. Bunlardan biri yemek öncesi servis edilen mezeler: Çeşit çeşit peynirler, salatalar, Mısır’a özgü mukallal (sebze turşusu) ve humus nohut ezmesiçeşitli aysh’larla (ekmek) birlikte ikram edilir. Mezelerin ardından ise ana yemeklere geçilir. İşte bu yemeklerden bazıları şunlardır.


  Fuul
  Geleneksel yemeklerden olan fuul, çok fazla tüketiliyor. Bezelye veya fasülye püresinden yapılıp baharatlarla tatlandırılan bu yemek oldukça ilginç bir lezzet sunuyor. Eğer Mısır ziyaretinizin amaçlarından birisi yeni tatlar keşfetmekse bu yemeğin mutlaka tadına bakmalısınız.

  Çorbalar: Mısır’da çorba açısından bir sıkıntınız olmayacak çünkü birçok restoran menüsünde mercimek çorbasına yer veriyor. Ayrıca balık çorbası ve Mısır’a özgü “melukya” çorbası da çok meşhur. Et ve sebzeyle hazırlanan melukya, üzerinde baharatla servis edilir.
  Mısırın En Ünlü Yemekleri.jpg
  Şıvarma
  Şişe, koyun eti parçaları ve aroma vermesi için domates dilimleri dizilir. Fırında iyice pişirilir ve Mısır kebabı şıvarma hazırlanmış olur. Birçok Ortadoğu ülkesinde meşhur olan bu yemek, et yemeği severler için enfes bir alternatif.

  Mısırın En Ünlü Yemekleri1.jpg

  Tatlılar

  Milli tatlımız baklava her yerde! Mısır’da da birçok baklava çeşidine rastlamak mümkün. Ayrıca birçok şerbetli tatlıyı ve yine aşikâr olduğumuz tatlılardan biri olan kadayıfı deneyebilirsiniz.

  Mısırın En Ünlü Yemekleri2.jpg 2. ELMAS
  Bayan Üye

  Şıvarma yemeği görüntü itibari ile iskender kebabına çok benziyor.
+ Yorum Gönder