+ Yorum Gönder
Resim Galerisi ve Dünya Şehirleri Resim Forumunda Bursa Uluabat Gölü Gölyazı Fotoğrafları / Resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gülehasret
  Devamlı Üye

  Bursa Uluabat Gölü Gölyazı Fotoğrafları / Resimleri
  Bursa Uluabat Gölü Gölyazı Fotoğrafları


  Bursa Uluabat Gölü Gölyazı Fotoğrafları 1.jpg

  Bursa Uluabat Gölü Gölyazı Fotoğrafları 2.jpg


  Uluabat Gölü kıyısında kurulmuş, antik dönemde Apollonia adıyla tanınan köydür. Yerleşim Bizans döneminde de devam etmiş, 14. yüzyılın başında Selçuklu ve Osmanlı akınlarından korkup İznik ve Bursa'dan kaçan Hıristiyanların sığınma yeri olmuş. Göle doğru uzanan yarımada ile asıl köyün bulunduğu ada arasında yer alan köprü, yakın zamanlara kadar ahşapmış. Akşam olduğunda kapılar kapatılıp köprü, şato girişleri gibi kapatılırmış. Bugün bir balıkçı köyü görünümündeki köyde Aya Konstantin Kilisesi, Apollon Tapınağı'nın kalıntıları, antik tiyatro, antik kent kalesinin kısmen ayakta kalan surları gibi pek çok tarihi değer mevcut. 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Mustafakemal Çayından beslenen Ulubat Gölü, Susurluk Nehrine karışır. İlk başta bir ova içerisinde Alüvyal set gölü olarak gelişen bu gölün etrafında alçak tepeler oluştu. Gölün derinliği 2 buçuk metredir ve büyük bir bölümü çok derindir.
+ Yorum Gönder


uluabat gölü,  bursa ULUABAT GÖLÜ,  uluabat gölü resimleri,  uluabat,  uluabat gölü gölyazı,  uluabat gölü görseller