+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Dünya Tarihi Forumunda Lidyalıların bulunduğu yer Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Lidyalıların bulunduğu yer
  LİDYALILARI BULUNDUĞU HARİTA İLE İLGİLİ BİLGİ

  Lidyalıların bulunduğu yer.gif

  Yirmiüçbin metrekareden (2.27 hektar) fazla bir alan kaplayan bu anıtsal külliye, antik kentin en işlek ve merkezi kesiminde yerlemiştir. Binanın güney cephesi bir sıra dükkanla beraber mermer sütunlu geniş bir caddeye açılıyordu.

  Roma hamamının tonozlu mekanları Hellenistik devrin sütunlu gimnaz ve palestrası birleşerek “hamam-gimnaz” diyebileceğimiz yeni bir mimari türü ortaya çıkarmıştır ki Sardes külliyesi bu türün en gelişmiş örneklerinden biridir. Sardes Hamam-Gimnazı’nın doğu yarısını kaplayan sütunlarla çevrili palestra gimnaz faaliyetleri içinidir; batı yarının tonozlu salonları ise hamam kısmıdır. Külliye’nin ana girişi palestranın doğusunda ve binanın ana ekseni üstünde üçlü bir kapıdandır; bu eksenin batı ucundaki iki katlı, sütunlu, çok zengin bir cephe düzeni oluşturan dikdörtgen mekanı Mermer Avlu olarak adlandırıyoruz.

  Mermer Avlu’nun külliye içerisindeki yeri, sütunlu mimarinin sembolik anlamı bakımından çok önemlidir. Roma hamam ve gimnazlarında bu tür salonlar genellikle İmparator kültü ile ilişkilidir. Bu mimari aynı zamanda Roma tiyatrosunun sahne dekorundan esinlenilmiştir. Belki Mermer Avlu dekorasyonunda -özellikle doğu sütunları başlıklarında- yaygın olarak işlenen Dionysos teması bu ilişkiyi anımsatmak içindir.
 2. DİLAN
  Üye

  İlk çağ uygarlıklarından biri olan Lidyalılar, yerleşim yerleri ile ilgili bilgiler Güney Batı Anadolu olduğu bilinmektedir. Roma imparatorluğuna komşu olarak varlığını sürdürmüştür.
+ Yorum Gönder


LİDYALILAR