+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Dünya Tarihi Forumunda Filistin tarihi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Filistin tarihi
  Filistin tarihi ilgili


  Ortadoğu’nun (bazılarına göre Yakındoğu) tarihî bir ülkesidir. Kuzeyinde Lübnan, doğusunda ürdün, güney ve güneydoğusunda Sina Yarımadası, batısında ise Akdeniz bulunur. Esas olarak İbraniler’in yurdudur. Filistin’i önce Asurlular ve İranlılar, sonra Romalılar, daha sonra da 395 tarihinde Bizanslılhar hâkimiyetleri altına aldılar. 640 tarihinde ise önce Güney Filis*tin olmak üzere ülkenin tamamını Müslümanlar Bizanslılar’ın elinden aldılar. Ülke Fatimîler’le Selçuklu Türkleri arasında paylaşıldı. Daha sonra Haçlı seferleriyle ül*ke uzun savaşlara sahne oldu. Nihayet 1516 tarihinde Yavuz Sultan Selim’in, fethiyle ülke Osmanlılar’a geçti ve merkezi Şam’da olan Suriye eyaletine bağlı sancak halinde idare edildi.

  1918 tarihinde Türk ordusu tarafından tutulan Filistin’i İngilizler işgal etti. ülke İngiliz mandasında iken gelen Yahudi göçleriyle bir hayli karıştı. Araplar ile Yahudiler arasında bugüne kadar çözülmesi imkansız olan anlaşmazlıklar sürüp gitti. Ülkenin doğu bölümü hafif bir meyille Batı Ürdün’e doğru yükselen bereketli Şefala ve Şaron kıyı ovalarından meydana gelmiştir. Kuzeyden güneye Doğru sırasıyla Taberiye (Galile), Samiriye ve Yahudiye (Yahuda) bölgeleri sıralanır.

  Tipik Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü bölgede, kış mevsimi çok yağmurlu geçer. Yalnız Hebron’a kadar uzanan bölge 500-700 mm. yağış alır.

  Güney ile Ürdün Ovası sıcak ve kuraktır. Bitki topluluğu step karakterindedir. Lût Gölü çevresinde ise sazlıklar önemli yer kaplar. Bugün Filistin toprakları üzerinde 2 devlet kurulmuştur. Bunlar İsrail ve Ürdün’dür.

  14/15 Kasım 1988′de Filistin Milli Konseyi, Filistin toprakları üzerinde başkenti Kudüs olmak üzere Filistin Devleti’nin kurulduğunu açıklamıştır.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Doğu Akdeniz de İsrail topraklarının tamamı ile Batı şeria ve Gazze şeridini kapsayan bölgenin tümü filistin kontrolü elinde idi. Filistin üzerinde yüzyıllardır savaşlar hakim özellikle Yahudiler için burası kutsal bir yer olarak görülür.
+ Yorum Gönder