+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Dünya Tarihi Forumunda Fransa'nın Çökmesi İle İlgili Yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Fransa'nın Çökmesi İle İlgili Yazı
  Fransa'nın Çökmesi

  Doğu ve kuzey sınırlarının güvenliğini sağlayan Almanya, batıya yönelerek 10 Mayıs 1940 sabahı Belçika ve Hollanda'ya girdi.

  Alman saldırıları karşısında telaşlanan Fransa, müttefiki Hollanda'ya zamanında yardım ulaştıramadı. Bu durumu fırsat bilen Almanya, Rotterdam'ı havadan bombalamaya başladı. Güçlü Alman kuvvetlerine karşı bir varlık gösteremeyen Hollanda, dört gün sonra 15 Mayıs 1940'da teslim oldu.

  Almanya'nın saldırdığı bir diğer ülke olan Belçika'nın işgali, Hollanda kadar kolay olmadı. İngiltere ve Fransa'nın yardım ettiği Belçika, Alman kuvvetlerine karşı direnişe geçti, ancak 27 Mayıs 1940'ta teslim olmaktan kurtulamadı. Hollanda'dan sonra Belçika'nın da Almanlar tarafından işgal edilmesi üzerine Müttefik kuvvetleri Manş Denizi kıyılarına çekildiler.

  Müttefik kuvvetlerin Manş Denizi kıyılarına çekilmesi üzerine Almanya da kuvvetlerini ikiye ayırdı. Bu kuvvetlerin bir bölümü ile Manş kıyılarında Müttefiklere karşı savaşırken diğer bölümü ile güneye sarkarak 14 Haziran 1940'ta Paris'e girdi.

  İngiltere ve Amerika'dan istediği yardımı alamayan Fransa'da hükümet bunalımı yaşandı. Başbakan Rey-naud, 16 Haziran 1940'ta istifa etti ve yerine ateşkes taraftarı olan Mareşal Petain bir hükümet kurdu. Almanlarla temasa geçen Fransız Başbakanı Petain, Rethandes'te -Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Almanya'nın ateşkes imzaladığı vagonda- 22 Haziran 1940'ta bir ateşkes antlaşması imzalamıştır. Almanlar, Fransa'dan 1918'in intikamını aldıklarını düşünerek bu vagonu Berlin'e götürmüşlerdir.

  Fransız-İtalyan ateşkesi 24 Haziran'da imzalandı. Bu ateşkes ile Fransa bir kısım toprağını İtalya'ya terk etti ve Fransa - İtalya sınırı askersiz hale getirildi. 2. Acil

  Fransa'nın Çökmesi İle İlgili Yazı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder