+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Dünya Tarihi Forumunda Türkiye Üzerindeki Almanya Baskısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Türkiye Üzerindeki Almanya Baskısı
  Türkiye Üzerindeki Almanya Baskısı


  Irak'ta Nisan 1941 'de Almanya yanlısı Raşid Ali Geylani bir hükümet darbesi ile iktidarı ele geçirdi. İngiltere, Irak'ta kurulan yeni hükümeti devirmek için harekete geçince Raşid Ali Geylani Almanya'dan yardım istedi. Bütün Orta Doğu petrollerini Raşid Ali Geylani Hükümeti vasıtası ile ele geçirmeyi düşünen Almanya, Türkiye'ye, Irak'a gönderilmek üzere Anadolu üzerinden asker ve malzeme geçirmek istediğini bildirdi ve bu konuda razı olması için Batı Trakya ve Ege Adaları'ndan toprak vermeyi teklif etti.

  Türkiye ise Balkanları alarak sınırlarına kadar dayanan Almanya'nın bu isteğini ve teklifini geri çevirerek savaşa girmeyeceğini açıkladı. Almanya, savaşa girmesi için yaptığı diplomatik baskılardan bir sonuç alamayacağını anladığı Türkiye ile 18 Haziran 1941'de Ankara'da bir saldırmazlık antlaşması imzaladı ve antlaşmadan hemen sonra Hitler, Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'ye gönderdiği mektupta: "Balkanlan ele geçiren Alman ordularının Türkiye'nin sınırına 85 km'den fazla yaklaşmayacağı" garantisini verdi.

  Bir süre sonra Türkiye'nin desteği olmadan Orta Doğu'da, Akdeniz'de, Balkanlarda ve Karadeniz'de bir varlık gösteremeyeceğini anlayan Almanya, yeniden harekete geçti.

  Almanya; Güney Rusya ve Kafkasya üzerinden Basra'ya, Afrika üzerinden Süveyş Kanalı'na ulaşarak Türkiye'yi kuşatma altına alma ve kendi yanında savaşa katma planları yapmaya başladı. Amerika'nın savaşa girmesi ile Almanya, Türkiye üzerindeki baskısını daha da artırdı. Ancak bu baskılara rağmen Türkiye savaşa girmeyeceğini açıkladı. Almanya da 1942'den sonra Türkiye'yi kendi yanında savaşa çekmek için bir daha teşebbüste bulunmadı. 2. Acil

  Türkiye Üzerindeki Almanya Baskısı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder