+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Dünya Tarihi Forumunda Türkiye Üzerinde Müttefiklerin Baskısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Türkiye Üzerinde Müttefiklerin Baskısı
  Türkiye Üzerinde Müttefiklerin Baskısı


  Türkiye üzerindeki Alman baskısı 1943 yılına doğru sona erdi ve yerini Müttefiklerin baskısı almaya başladı.

  Müttefik Devletler, yaptıkları konferansların birçoğunda Türkiye'nin savaşa katılması gerektiğini dile getirdiler. Bu yönde Casablanca Konferansı'nda alınan kararı, İngiltere Başbakanı Churchill, 30 Ocak -1 Şubat 1943 tarihleri arasında geldiği Adana'da Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'ye bildirdi ve "Türkiye'nin en geç Ağustos 1943'e kadar savaşa girmesini" istedi. Müttefiklerin bu isteğine karşılık İsmet İnönü, "hem Sovyet Rusya'nın Almanya'yı yenerek egemen olacağı Avrupa'da yapacaklarını hem de Türk ordusunun malzeme bakımından desteklenmesi gerektiğini" bildirdi. Ancak Churchill söz verdiği silah ve cephane yardımını sağlayamayınca Türkiye savaşa girmedi.

  Türkiye'nin savaşa girmesi konusunda Müttefiklerin yaptığı baskılar 1943 yılı boyunca devam etti. Quebec ve Moskova konferanslarından sonra İngiltere, ABD ve Sovyet Rusya'nın katılımı ile 28 Kasım -1 Aralık 1943 tarihleri arasında yapılan Tahran Konferansı'nda da Türkiye'nin İkinci Dünya Savaşı'na katılması konusunda karar alınmış ve bu kararın Türkiye'ye bildirilmesi için İsmet İnönü Kahire'ye davet edilmiştir. Ancak Mısır'da yapılacak görüşmelere katılacağını açıklayan İsmet İnönü; "Kahire'ye, alınan kararları kabul etmek için değil, bu kararı taraflarla serbestçe tartışmak ve görüşmek için gideceğini" duyurmuştur.

  İsmet İnönü ile 3 Aralık 1943'te Kahlre'de görüşen Roosevelt ve Churchill, "'savaşa katılma konusundaki isteklerini" Türkiye'ye kesin bir dille bildirdi ve "savaşa katılmaması durumunda Türkiye'ye yaptıkları her türlü yardımı keseceklerini" açıkladılar. Türkiye ise askeri ve stratejik gerekçelerden dolayı savaşa katılmayacağını ve tarafsızlığını koruyacağını söyledi.

  Türkiye'nin savaşa katılmama ve tarafsızlığını koruma politikası 1945 yılına kadar sürdü. Türkiye'nin bu politikasına kızan ve iki yıl boyunca Müttefikleri oyaladığını düşünen Churchill yaptığı bir açıklama ile "savaşın sonunda yapılacak barış konferansında Türkiye'nin yerinin garanti olamayacağını" söyledi. Churchill'in bu açıklamasını destekleyen bir bildiri de Müttefiklerinden geldi. Müttefik Devletler, 4-11 Şubat 1945'te düzenlenen Yalta Konferansı'ndan sonra "savaş sonunda oluşturulacak uluslararası örgütlere, 1 Mart 1945'ten önce Almanya'ya savaş ilan eden devletlerin katılabileceğini" açıkladılar.
  Bu koşullar altında daha fazla direnemeyen Türkiye,

  • San Fransisco'da toplanacak olan konferansa katılarak Birleşmiş Milletler'in kurucu üyesi olabilmek
  • Büyük bir güç haline gelen Sovyet Rusya'ya karşı savaştan sonra milletlerarası destek sağlamak
  • Savaştan sonra kurulacak yeni dünya düzeninde yer almak
  gibi amaçlardan dolayı savaşa girmek için hazırlıklarını son kez gözden geçirdi. Japonya ve Almanya ile ilişkilerini kesen Türkiye, 23 Şubat 1945'te Almanya'ya savaş ilan etti.
  Bu sırada Almanya'nın yenilgisi kesinleşmiş olduğundan Türkiye savaşta fiili bir eylemde bulunmamış, askeri bir harekâta girişmemiştir. 2. Acil

  Türkiye Üzerinde Müttefiklerin Baskısı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder