+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Dünya Tarihi Forumunda Birinci Dünya Savasında Etnik Milliyetçilik Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Birinci Dünya Savasında Etnik Milliyetçilik
  Birinci Dünya Savasında Etnik Milliyetçilik

  1789'deki Fransız İhtilali'nin sonucunda evrensel bir boyuta oluşan milliyetçilik fikri "ulusal sınırlar içinde ulusal devletler kurma" düşüncesini geliştirmiş ve bağımsızlık savaşlarını hızlandırmıştır.

  Büyük devletlerin topraklarında çeşitli etnik unsurlar bulunmaktaydı. Osmanlı ülkesinde Rumfar, Yahudiler, Slavlar, Tatarlar, Gürcüler, Çerkesler, Ermeniler, Araplar, Rusya'da; Finliler, Polonyalılar, Gürcüler, Azeriler, Türkler, Slavlar, Macaristan'da; Slovaklar, Romenler, Sırplar, Hırvatlar, Avusturya'da; Polonyalılar, Rutenyalılar, Romenler, Çekler, Slovenler, Sırplar, Hırvatlar, Almanya'da; Polonyalılar, Danimarkalılar bulunuyordu. Bu milletlerin büyük bir kısmı kendi millî devletlerini kurmak amacıyla harekete geçmişlerdi. Tabii ki bu durum özellikle Balkanlar'ı gerginleştirmiştir.

  Balkanlar'ı bir barut fıçısı hâline getiren unsurlar arasında Avusturya - Macaristan İmparatorluğu ile Rus Çarlığı arasındaki rekabet önemlidir. Avus-turya-Macaristan'ın iç ve dış güvenliğini tehdit eden Sırp milliyetçiliği bu bölgeden kaynaklanıyordu. Bosnalı Sırplar, Avusturya-Macaristan İmpara-torluğu'nakarşı ayaklanınca bu girişimden cesaret alan Hırvatlar, Çekler ve Slovaklar da harekete geçmişlerdir. Bu Slav milletlerini perde gerisinden kışkırtanlar ise Ruslar olmuştur. Tarih boyunca kendisini Slavların koruyucusu olarak gösteren Rusların asıl amacı ise Osmanlı İmparatorluğu'nun kontrolündeki Boğazlar'ı ele geçirmekti. Çünkü Boğazlar Rusya'nın Batı'ya doğru tek çıkış kapısıydı.

  Bölgede kontrolünü arttırmak ve rakibi Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun ilerleyişini durdurmak isteyen Rusya, rakiplerinin zayıflatacak ayrılıkçı hareketleri desteklemiştir. Bu yüzden Avusturya ile Sırplar arasındaki sorun kısa sürede Avusturya ile Rusya sorunu hâline gelmiştir.

  Milliyetçilik akımının etkisiyle 1870 yılında İtalyan, 1871 yılında ise Alman birliklerinin kurulması da oldukça önemlidir. Avrupa'da bu iki devletin kurulması ve büyük devletler arasında yer alabilmek için sömürgecilik yarışına katılması güçler dengesini bozmuştur. 2. Acil

  Birinci Dünya Savasında Etnik Milliyetçilik isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder