+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Dünya Tarihi Forumunda Kafkas Cephesi Hakkında Yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Kafkas Cephesi Hakkında Yazı
  Kafkas Cephesi

  Goben ve Breslav adlı iki Alman zırhlısının Osmanlı Genelkurmayının onayıyla Osmanlı bayrağı altında Rus limanlarını bombalaması üzerine Rus.-lar 6 Kasım 1914'te büyük bir orduyla Kafkaslar üzerinden saldırıya geçmişlerdir. Böylelikle Kafkasya savunma cephesi açılmış oluyordu.

  İlk günlerde Rusların başlattıkları saldırılar geri püskürtülmüştür. Ancak bu cephedeki orduların komutanı olan Enver Paşa'nın kişisel hırsıyla hareket etmesi üzerine üstünlük el değiştirmiştir. Rusların geri çekilmesinden cesaret alan Enver Paşa, 20 Aralık 1914'te ünlü Sarıkamış Taarru-zu'nu başlatmıştır. Amacı Kafkaslar'ın güneyinden Asya'nın iç kesimlerine ilerlemek ve buradaki Türk hanlıklarıyla birleşerek Rusya'yı içten yıkmaktır.

  Ancak Doğu Anadolu'nun soğuk kış şartları ve ordudaki tifüs salgını yüzünden yaklaşık 95.000 Osmanlı askeri hayatını kaybetmiştir.

  Sarıkamış Taarruzu'nun başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra saldırıya geçen Rus ordusu 1916'da Erzurum, Muş, Bitlis, Erzincan ve Trabzon şehirlerini işgal etmişlerdir. Aynı yıl Çanakkale cep-hesindeyken Kafkas cephesinde XVI. Kolordu Ko-mutanlığı'na atanan Mustafa Kemal Paşa, Muş'un ve Bitlis'in işgalden kurtulmasında aktif görev almıştır. Hatta bu başarılarından dolayı generalliğe terfi ettirilmiştir. 2. Acil

  Kafkas Cephesi Hakkında Yazı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder