+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Dünya Tarihi Forumunda Güney Cepheleri Hakkında Yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Güney Cepheleri Hakkında Yazı
  Güney Cepheleri

  Bu cepheler Osmanlı ordularının Müslüman-Arapların yaşadığı ülkelerde açtığı cephelerdir.
  • İngilizlerin Basra Körfezi'nden başlayarak kuzeye doğru ilerlemelerinin ve Irak petrollerini ele geçirmelerinin ardından Osmanlı Devleti Irak Cephesini açmıştır. Kut'ül Amara'da Osmanlılar ilk aşamada başarılı olmuştur. Fakat İngilizler bu bölgeye önem verdikleri için üstünlüğü ele geçirmişlerdir.
  • Osmanlı Devleti'nin bu bölgede savaştığı bir diğer cephe de Kanal Cephesi'dir. İngilizlerin elindeki Süveyş Kanalı ele geçirilerek sömürgelerine giden yol denetim altına alınmak isteniyordu. Bu cephede Osmanlılara Almanlar yardım etmiştir. Ancak 1915 ve 1916 yıllarında yapılan harekâtlarda başarılı olunamamıştır. İngilizler bu sırada Arapları kışkırtarak Hicaz İsyanı'na neden olmuşlardır.
  • Suriye ve Filistin Cephesi'nde ingilizleri durdurmak isteyen Yıldırım Orduları başarılı savunmalar yapmış; ancak İngilizlerin baskısı sonucunda Hayfa, Şam, Akka, Gazze ve Kudüs elden çıkmıştır. Bu sırada Fransızlar ise Beyrut'a asker çıkarmışlardır.
  • Osmanlı Devleti'nin savaştığı başka bir cephe ise Sina, Hicaz ve Yemen'dir. Osmanlı ordusu bu bölgede kutsal Mekke ve Medine topraklarını kurtarmak için savaşmış ancak başarılı olamamıştır. Hicaz ve Yemen'de savaşan birlikler bir taraftan İngilizler bir taraftan da İngilizlerin kışkırtığı Araplarla savaşmak zorunda kalmışlardır.
  • Osmanlılar Güney Cepheleri'nde yalnızca İngilizlerle değil Fransız, İngiliz sömürgeleri, İtalyan ve Araplarla da savaşmıştır. 2. Acil

  Güney Cepheleri Hakkında Yazı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder