+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Dünya Tarihi Forumunda Yenik Devletlerin Genel Değerlendirmesi kISACA Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Yenik Devletlerin Genel Değerlendirmesi kISACA
  Yenik Devletlerin Genel Değerlendirmesi

  Birinci Dünya Savaşı'ndan her bakımdan en fazla yenik ayrılan devlet Osmanlı Devleti olmuştur. Savaştan önceki topraklarının büyük bir bölümü (Arabistan, Irak, Suriye, Filistin) kaybetmiş, anavatanı Anadolu ise itilaf devletlerinin işgaline uğramıştı. Yüz binlerce askerini kaybetmiş, zaten gelişmemiş olan sanayisini ve ekonomisini hiçe çıkarmıştı. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Türk Milleti bağımsızlığının peşine düşerek bir savaşa daha atılmıştır.

  Avusturya - Macaristan İmparatorluğu'nda da işler iyi gitmiyordu. Macaristan imparatorluktan ayrılmış, Çekler Slovaklarla birleşerek yeni bir devlet kurmuştu. Ayrıca Avusturyalılar imparatorlarını yönetimden uzaklaştırarak cumhuriyeti tercih etmişlerdi.
  Yenik devletlerin başında bulunan Almanya'da ise ilginç bir durum vardı. Toprakları düşman işgaline uğramayan Almanya sadece 1871'de aldığı eyaletleri (Alsace-Lorine) Fransızlara vermek zorunda kalmıştı. Gerçi Almanya'yı ikiye bölerek Bal-tık Denizi'ne kadar ulaşan bir Polonya kurulmuştu ama aslında bu durum Almanya ile Rusya arasında tampon kurulması anlamına gelmekteydi. Almanya asıl büyük darbeyi Versay Antlaşması'nın kendisine getirdiği ekonomik ve siyasal yaptırımlardan yemişti. 2. Acil

  Yenik Devletlerin Genel Değerlendirmesi kISACA isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder