+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Dünya Tarihi Forumunda Mondros Ateşkesi'nin Önemi ve Sonuçları Kısaca Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Mondros Ateşkesi'nin Önemi ve Sonuçları Kısaca
  Mondros Ateşkesi'nin Önemi ve Sonuçları

  Antlaşmanın hükümleri incelendiğinde Osmanlı Devleti'nin ne kadar zor durumda kaldığı anlaşılacaktır. İtilaf devletleri, I. Dünya Savaşı'nın baş sorumlusu Almanya'yla bile bu kadar ağır koşullar içeren bir antlaşma yapmamışlardır.

  Mondros'un temel mantığı Osmanlı Devleti'ni parçalamak olmuştur. Yaklaşık yüzyıldan beri Avrupa devletleri arasında denge unsuru olduğundan varlığını devam ettirmesine izin verilen Osmanlı Devleti, Rusya'nın İtilaflar için bir tehlike olmaktan çıktığı bir dönemde yaşayamazdı. İşte İtilaflar bu mantıkla hareket ettiklerinden Osmanlı Devleti'yle böyle bir ateşkes imzalamışlardır.

  Antlaşmanın 24. maddesi Osmanlı Devleti'nin topraklarının bir kısmını Ermenilere vermesi anlamına gelmekteydi. Yine 7. madde, Osmanlı Devleti'nin savaştan sonra elinde kalan toprakların işgale uğramasına yol açacaktı. Askerî, ekonomik ve siyasal hükümler incelendiğinde de görülecektir ki; İtilaf devletleri yüzlerce yıldır Osmanlılara yapmadıklarını büyük bir mutlulukla yapma imkânına kavuşmuşlardır. 2. Acil

  Mondros Ateşkesi'nin Önemi ve Sonuçları Kısaca isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder