+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Dünya Tarihi Forumunda Mondros Ateşkesi'nin Uygulanması Kısaca Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Mondros Ateşkesi'nin Uygulanması Kısaca
  Mondros Ateşkesi'nin Uygulanması

  Ağır şartlar içeren ateşkes antlaşması Wilson İlkeleri'ne de ters düşüyordu. 3 Kasım 1918'den itibaren itilaf devletleri işgallere başlamışlardır. Bu işgal hareketleri 16 Mart 1920'de İstanbul'un resmen işgaline kadar sürecektir.
  6 Kasım 1918'de Çanakkale'ye gelen bir İngiliz heyeti ile yapılan görüşmelerin ardından Osmanlı yönetimi Boğazlar'ı İngiltere'nin denetimine bırakmak zorunda kalmıştır. 13 Kasım 1918'de ise Yunan gemilerinin de aralarında bulunduğu İtilaf donanması İstanbul Boğazı'na demirlemiştir. 55 parça gemiden oluşan İtilaf donanmasında 22 İngiliz, 12 Fransız, 17 İtalyan ve 4 Yunan gemisi bulunmaktaydı.

  İlk fiili işgali İngilizler başlatmıştır. 3 Kasım 1918'de Musul'u işgal eden İngilizler daha sonra Urfa, Maraş, Antep, Çanakkale, Batum, Merzifon, Samsun, Bilecik, Kars ve Bartın'ı da işgal etmişlerdir, ingiliz işgalindeki güneydoğu illeri daha sonra Fransızlara bırakılmıştır.
  Fransızlar; Trakya'daki önemli tren istasyonlarını, Adana, Dörtyol, Mersin ve Afyon'u işgal etmişlerdir.
  İtalyanlar; Antalya, Kuşadası, Bodrum, Marma-ris, Fethiye, Konya ve Akşehir'i işgal etmişlerdir.
  Yunanlılar 18 Ocak 1919'daki Paris Barış Kon- feransı'nda kendine tanınan hakkı kullanarak İzmir, Ayvalık, Ödemiş, Nazilli, Bursa ve Bandırma'yı iş-.5 gal etmişlerdir. Böylece ilk resmî işgali 15 Mayıs 1919'da İzmir'i işgal eden Yunanlılar gerçekleştirmiştir. 2. Acil

  Mondros Ateşkesi'nin Uygulanması Kısaca isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder