+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Dünya Tarihi Forumunda Erzurum ve Sivas Kongresi'nin Genel Değerlendirmesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Erzurum ve Sivas Kongresi'nin Genel Değerlendirmesi
  Erzurum ve Sivas Kongresi'nin Genel Değerlendirmesi


  Her şeyden önce bilinmelidir ki ne bu kongrelerde ne de Balıkesir ve Alaşehir'de toplanan bölgesel kongrelerde alınan kararlar yasal değildir. Çünkü Osmanlı yönetiminin resmî görüşünün dışında kalmışlardır. Ancak bu kararların "Tam bağımsız, ulusal egemenliğe dayalı yeni bir Türk devleti" kurulmasında da çok önemli yapı taşları olduğu açıktır. Bu kongrede alınan kararlar etkisini Misak-ı Millî'de, TBMM'nin açılmasında ve Millî Mücadele hareketinin bütün aşamalarında gösterecektir.

  Mebusan Meclisi'nin toplanması gerektiği kararı Erzurum ve Sivas Kongreleri'nde alınan ortak kararlardandır. Mustafa Kemal, Osmanlı Mebusan Meclisi'nin yeniden toplantılara başlamasını isteyerek İstanbul Hükümeti'ni denetim altına almayı düşünmüştür.
  Çünkü o yıllarda hükümeti denetleme yetkisi Mebusan Meclisi'ne aitti. Ancak Meclis ise 21 Aralık 1918'de padişah tarafından kapatıldığından, hükümet denetim dışı kalmıştı. Hükümetin çalışmalarını milletin içinden seçilerek gelen mebusların (milletvekili) oluşturduğu bir meclisin denetlemesi, milletin görüşlerinin yönetime yansımasını sağlayacaktı. Bu nedenle Erzurum ve Sivas Kongreleri'nde Osmanlı Mebusan Meclisi'nin toplanması gerektiği yönde kararlar alınmıştır. Unutulmamalıdır ki, Misak-ı Millî kararları bu meclis tarafından alınan yasal kararlardır.

  Yine Erzurum ve Sivas Kongreleri'nde, bir büyük devletin koruyuculuğuna girilmesi (manda ve himaye) konusunu gündeme gelmiş ancak reddedilmiştir. Bunun nedeni, başka bir devletin koruyuculuğu altındaki milletlerin tam bağımsız olamamalarıdır. 2. Acil

  Erzurum ve Sivas Kongresi'nin Genel Değerlendirmesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder