+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Dünya Ülkeleri Forumunda Pompei felaketi, pompei arkeolojik kazılar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Pompei felaketi, pompei arkeolojik kazılar
  Pompei felaketi

  Pompeii6.jpgPompeii1.jpgpompeii4.jpgPompeii2.jpg

  Pompeii, Pompei Komünü sınırları içeriside, İtalya'nın kısmi özerk bölgesi Campania'da, Napoli şehri yakınlarında bulunan ve hâlâ kısmen gömülü olan yıkıntı halindeki antik Roma kentidir.

  Burası, yakınlarındaki Herkulaneum ile birlikte, 24 Ağustos 79 tarihinde Vezüv Yanardağı'nın iki gün süren faaliyeti sonucu volkanik kül ve cürufun altına gömülerek yok olmuştu.

  Vezüv' ün korkunç patlamasının ardından yaklaşık 1700 yıl boyunca kayıp durumda olan kent, 1748 yılında tesadüfen yeniden keşfedildi. O zamandan beri yapılan kazılar, şehre ait pek çok bilgiyi gün yüzüne çıkararak Roma İmparatorluğu'nun kentlerindeki yaşama ait bilgilere ulaşılmasını sağladı. Pompeii günümüzde UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'nde olup İtalya'nın en popüler turistik merkezlerinden biridir.
 2. Zarafet
  Üye

  Pompei şehrinde yüzbinlerce insan yok oldu. İtalya'da Pompei şehrinin tüm halkı binlerce yıl önce taş kesilerek öldü. İtalya'nın kısmi özerk bölgesi Campania'da, Napoli şehri yakınlarında bulunan ve hala kısmen gömülü olan yıkıntı halindeki antik Roma kentidir.
+ Yorum Gönder


italya pompei,  pompei felaketi