+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Dünya Ülkeleri Forumunda Zimbabwe Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Zimbabwe Hakkında Bilgi
  Zimbabwe Hakkında Bilgi

  Zimbabwe bayrak.gif

  Resmî adı Zimbabve Cumhuriyeti’dir. Başkenti Harare olan ülkenin nüfusu 11 272 013 (2000), yüz ölçümü, 390 760 km2dir. Yönetim biçimi parlâmenter demokrasidir. Ülkenin para birimi Zimbabve doları, resmî dili İngilizcedir. Halkın %50’si Sankretik, %25i Hristiyan, %25i yerel dinlere mensuptur. Zimbabve, güney Afrika da yer alır. Komşuları, kuzeyde Zambiya, batıda Botswana, güneyde Güney Afrika Cumhuriyeti, doğuda Mozambik’tir. Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir, 2400 $’dır. Zorunlu eğitim süresi 8 yıl ve insanların ortalama ömrü de 54 yıldır.
  Ülkenin en büyük kenti, Harare’dir. Zimbabve’nin başlıca dağları, İnyanga Dağları (2592 m) ve Matopo Dağları’dır. Ülkenin başlıca ırmakları, Zambezi, Limpopo, Sabi ve Save ırmaklarıdır. Ülkenin egemen olan yeryüzü şeklini, güneybatı-kuzeydoğu doğrultusunda uzanan ve ülkeyi boydan boya aşan Highveld adlı dağ sırtı oluşturur. Yüksekliğin yumuşattığı tropik iklim egemendir. Ülkede kasım ve mart ayları arası yağışlı geçer. Zimbabve’nin büyük bölümü savanlarla kaplıdır.

  Doğal kaynakları, krom, altın, nikel, asbest, bakır, demir, kömürdür. Ülkede yetiştirilen başlıca tarım ürünleri, tütün, şeker, pamuk, mısır ve buğdaydır. Ülkenin endüstride gelişmiş olduğu alanlar dokuma, kimya ve hafif sanayidir. Başlıca kentleri, Harare, Bulawayo, Gwelo ve Mutare’dir.
 2. Zarafet
  Üye

  Zimbabve Afrika kıtasının güneyinde, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Ülke genel itibariyle tropikal bir iklime sahiptir. Az da olsa ufak ağaçlık alanlar görülebilmektedir. Büyük Zimbabve'deki taş işçiliğinin kalitesi, özellikle de kuzeydoğusundaki oval Tapınak duvarı dikkat çekiyor.
+ Yorum Gönder


zimbabwe hakkında bilgi,  zimbabve bayrağı