+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Dünya Ülkeleri Forumunda İtil bulgarlarının tuna bulgarlarından farkı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  İtil bulgarlarının tuna bulgarlarından farkı
  İtil bulgarlarının tuna bulgarlarından farkı

  til-bulgarlar-n-n-tuna-bulgarlar-ndan-fark-.jpg

  İtil Bulgar Devleti
  Hazar hâkimiyetine girmek istemeyerek, kuzeye yönelen bir kısım Bulgarlar, İtil (Volga) boylarında yerleşmişler ve burada Moğol istilasına kadar devam edecek bir devlet kurmuşlardır.
  İtil Bulgarlarının yerleştiği bölge, İslâm ülkeleri ile Hazarlar ve İskandinav kavimleri arasında ticaret yolları üzerinde idi. Ticaret ve tarım ile uğraştıklarını bildiğimiz Bulgarlar, uzun bir süre Hazarlara bağlı kalmışlardır. Bulgar Şehri diye bilinen başkentleri, zamanının önemli ticaret merkezlerinden idi.

  Müslüman tüccarların tesiriyle X. yüzyılın başlarında İslâmiyet ile tanışan Bulgarlar, Abbasiler ile diplomatik ilişki kurmuşlardır. Bulgar hanı Almış, Abbasi halifesine başvurarak, İslâmiyet'i öğretecek din âlimleri istemiştir. Abbasi halifesi bu isteği kabul ederek, kalabalık bir heyeti 622 yılında Bulgarlara göndermiştir. Bu heyet içerisinde bulunan İbn Fadlan, başından geçenleri anlattığı seyahatnamesinde, Bulgarlar ve diğer Türk boyları hakkında önemli bilgiler vermektedir. İtil Bulgar Devleti'ne 1237 yılında, Altınorda Hanı Batu tarafından son verilmiştir.

  İlk Müslüman Türk topluluklarından olan İtil Bulgarları, bugünkü Kazan Türklerinin atalarıdır. Diğer Bulgar toplulukları eriyip gittikleri hâlde, İtil Bulgarları Müslüman olmaları sayesinde kimliklerini koruyabilmişlerdir
 2. Zarafet
  Üye

  Hazar hakimiyetine girmek istemeyerek, kuzeye yönelen bir kısım Bulgarlar, İtil boylarında yerleşmişler ve burada Moğol istilasına kadar devam edecek bir devlet kurmuşlardır. Atilla dan sonra dağılma sürecine giren Hunlar hükümdarları İrnek zamanında Orta Avrupada tutunamayacaklarını anlayarak Ukrayna çevresine Atilla’nında doğduğu ve adını aldığı topraklara İtil Nehri kıyılarına çekildiler.
+ Yorum Gönder


bulgarlar,  TUNA BULGAR DEVLETi,  itil bulgar devleti,  itil bulgarları,  bulgarlar devleti,  bulgar devleti