+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Dünya Ülkeleri Forumunda Kuzey amerika ülkeleri listesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kuzey amerika ülkeleri listesi
  Kuzey amerika ülkeleri listesi

  kuzey-amerika-lkeleri-listesi.jpg

  Kuzey Amerika, yüzölçümü bakımından Asya ve Afrika'dan sonra dünyanın en büyük üçüncü, nüfus bakımından ise Asya, Afrika ve Avrupa'dan sonra en büyük dördüncü kıtasıdır. Yaklaşık 24.247.039 km2'lik alanı[1][2] ile dünya topraklarının %16,5'ini[3] kapsamaktadır. 500 milyondan fazla kişi barındırmaktadır[3] (yani toplam Dünya nüfusunun %10'undan daha az)

  Kuzey Amerika, Amerika kıtasının kuzey kıtasıdır. Panama Kıstağı Kuzey Amerika ile Güney Amerika'yı birbirinden ayırır. Doğuda Atlas Okyanusu, kuzeyde Arktik Okyanusu, ve batıda Büyük Okyanus tarafından sınırlandırır. Kuzeydoğuda Danimarka Boğazı Grönland'ı İzlanda'dan, ve kuzeybatıda Bering Boğazı, Alaska'yı Asya'dan ayırır.[
  Bu sayfa Kuzey Amerika'nın coğrafî kapsamına giren ülkeleri; bayrakları, başkentleri, para birimleri, resmî dilleri, yüzölçümleri, nüfusları ve coğrafı konumunu gösteren haritalar ile listelenmektedir. Bu liste Birleşmiş Milletler üye devletleri ve bağımlı topraklara bölünmektedir.

  Amerika Birleşik Devletleri (ABD)
  Kanada
  Meksika
 2. Zarafet
  Üye

  Amerikada önce yüzyıllar boyunca sadece Kızılderililer yaşamaktaydı. Kuzey Amerika, kuzey yarım kürede bulunan, Kuzey Amerika kıtası Kanada’nın kuzeyinden başlayıp Orta Amerika’nın sınırında Panama Cumhuriyeti’ndeki Punta Mariato noktasına kadardır. Kuzey Amerika yapısı bakımından tabanı kuzeyde olan bir ters üçgene benzer.
+ Yorum Gönder


kuzey amerika ülkeleri,  kuzey ve orta amerika ülkeleri