+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Dünyadan Resimler Forumunda Victoria şelalesi hakkında kısa bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Victoria şelalesi hakkında kısa bilgi
  Victoria şelalesi hakkında kısa bilgi

  victoria-selalesi.jpgvictoria-selalesi2.JPGvictoria-selalesi4.jpg

  Victoria Şelaleleri veya Mosi-oa-Tunya dünyanın en görkemli şelalelerindendir. Zambezi Nehrinin üzerinde, Zambiya ve Zimbabve sınırları arasında, bulunur. Şelaleler yaklaşık olarak 1,7 km genişliğinde ve 128 m yüksekliğindedirler.

  İskoç kâşif David Livingstone şelaleleri 1855'te ziyaret etmiş ve Kraliçe Victoria'nın anısına Victoria Şelaleleri ismini vermiştir. Bununla birlikte şelale zaten yöresel olarak Mosi-oa-Tunya yani "gürleyen duman" diye anılmaktaydı. Şelaleler iki milli parkın parçasıdırlar, Zambiya'daki Mosi-oa-Tunya Milli Parkı ve Zimbabve'deki Victoria Şelaleleri Milli Parkı. Şelaleler Güney Afrika'nın en önemli turist çeken noktalarından biridir. Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Alanıdır.Dünyanın yedi harikasından biridir.

  Kuzey Amerika'daki Niagara Şelaleleri'nden daha geniş olan Victoria Şelaleleri sadece Güney Amerika'nın Iguaçu Şelaleleri ile karşılaştırılabilir. Iguaçu 270'den fazla (görece) 'küçük' şelaleye bölünmüşken Victoria dünyadaki en büyük, 100 metreden yüksek ve 1,5 km'den geniş, tek su yatağından, dökülmektedir.

  Victoria Şelalesi'nin üzerinde ise hiç kaybolmayan 1 gökkuşağı vardır.
 2. Zarafet
  Üye

  Maceraseverlerin ilginç fotoğraflar çektiği şelale, dünyanın en görkemli şelaleleri arasında gösteriliyor. Aslında Victoria şelalesinin bir ucu Zimbabwe’de öbür ucu Zambia’da bitiyor. Victoria Şelalesi, yaklaşık 60 m yükseklikten büyük bir gürültüyle akar.
+ Yorum Gönder


victoria şelalesi,  viktorya şelalesi