+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Dünyadan Resimler Forumunda Sri Lanka coğrafyası ve Sri Lanka resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Sri Lanka coğrafyası ve Sri Lanka resimleri
  Sri Lanka coğrafyası

  Yıllarca iç savaşlardan ve sömürgecilerden en çok nasibini almış ülkelerden biridir. Hükümet güçleri ile Tamil kaplanları denilen isyancılar arasında süren çatışmalardan dolayı ülke insanları hem çok fakir hemde gelişemeyen bir ülke olarak kalıyor. Tamil kaplanları ülkenin kuzeyinde bağımsız bir ülke kurmak için yıllardır hükümetle savaşıyor.


  Sri Lanka fiziki yapı bakımından, Güney Hindistan Yaylasının bir uzantısı olup, ondan yaklaşık olarak 35 km uzaktadır ve aralarında Palk Boğazı vardır. Palk Boğazı, Mannar Körfezinin hemen kuzeyinde olup, en dar yeri yaklaşık 32 km genişliktedir. Adanın kuzeybatı kıyısında yer alan Mannar Adasının hemen batısında Sri Lanka’yı, Asya’ya bağlayan Adam’s Bridge (adem Köprüsü) bulunur.

  Sri Lanka Adasının uzunluğu yaklaşık 435 genişliği de 225 km’dir. Adanın yüzölçümüyse 65.610 km2 kadardır.

  Ülkede üç ana coğrafi bölge bulunur; kıyı bölgesi, merkezi güney bölge ve Hatton Yaylası.

  Adanın orta güneyi dağlık olup, çoğu zirveler 2100-2500 m arasında yüksekliğe sahiptir. Ülkenin en yüksek noktası olan 2527 m civarında bir yüksekliğe sahip Pidurutalagala bu bölgede yer alır. Bu dağların aşağılara doğru olan bölümleri ormanlarla kaplı tepelikler ve ağaçlıklı yaylalıklardır. Adanın güney kıyı kesimiyse, oldukça düz ve geniştir. Sri Lanka dağlarından 16 nehir akar ve herbiri en az 96 km uzunluktadır. En uzunları yaklaşık 182 km uzunluktaki Mahaweli Ganga ve ikincisi de 167 km’lik Aruvi Aru nehirleridir. Ülkenin kıyıları umumiyetle kumlu plajlarla örtülüdür ve yer yer mercan kayalıklara rastlanır.

  Sri Lanka.jpgsri-lanka2.jpgsri-lanka3.jpgsri-lanka4.jpg 2. Zarafet
  Üye

  Sri Lanka ya ilk gelen yabancıların Asya, Afrika ve Avrupa’dan gelenler olduğu sanılmaktadır. Kolombo'da ki hava kirliliği en önemli sorundur. Sri Lanka, Hint Okyanusunda, bulunan ve doğal güzelliği ile tanınan bir ada ülkesidir.
+ Yorum Gönder


sri lanka fotoğrafları,  sri lanka