+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Dünyadan Resimler Forumunda Musul Ulu Camii Minaresi ve Resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Musul Ulu Camii Minaresi ve Resimleri
  Musul Ulu Camii Minaresi ve Resimleri

  Musul Ulu Camii Minaresi, Musul'da Nuriye Mahallesi'nde bulunur. Nureddin Zengi, 1170-1172 yıllarında Musul Ulu Cami ile birlikte yaptırmıştır. Cami tamamen yıkılmış, minare günümüze kadar gelebilmiştir. 1796'da yıldırımla yıkılan şerefe korkuluğu 1925 yılında tamir edilmiştir. Nureddin Zengi'nin Ulu Camii'nden kalan tek hatıra minaresi olup, yıkılan yapıların kuzeybatısında bulunmaktadır. Blok taşlardan bir kılıf içine alınan kare kaidesi 5.70 m. uzunluğunda ve 15.80 m. yüksekliğindedir. 8.80. m. yüksekliğindeki dış payandadan kaideye batıdan ve güneyden sivri kemerli 2 kapıyla girilmektedir. Üstü birinci şerefe şeklinde düzenlenen ve dış galeriden sonra 7 m. yükselen bu kare kaidenin her yüzü, dikdörtgen panolar içinde baklava motifli geometrik örnekle süslenmiştir. Tamamı 55 m. ye varan minarenin kaideden sonraki silindirik gövdesi tuğladan yapılmıştır.

  musul-ulu-camii-.jpgmusul-ulu-camii-2.jpg
  Musul'daki diğer minareler gibi zamanla doğuya doğru eğilmiştir. Kaideden şerefe altına kadar tuğla süslemelerle bezenmiş olan minare, 6 ince şeritle 7 süsleme kuşağına ayrılmıştır. Süslemeli kuşakları birbirinden ayıran ince şeritlerde meander, dörtlü düğüm, yarım sekizgen zikzak ve halat örgü motifleri, I. kuşakta tuğlaların balık sırtı biçiminde dizilmesiyle oluşan zikzak motifi, II. kuşakta, baklava, III. kuşakta, kademeli dama taşı şeklinde sıralanmış baklava motifleri, IV. kuşakta, ince işlenmiş zemin üzerine 9 şeklindeki kabartmalar, V. kuşakta, kademeli ve yüksek kabartmalı üçgenler, VI. kuşakta, yaprak şeklinde, farklı hacimde işlenmiş sonsuza uzanan süsleme örneği, VII. kuşakta ise V. kuşaktaki üçgenlerin daha derin hacimli örnekleri bulunmaktadır. Konsollar üzerindeki şerefe korkuluğu demir parmaklık şeklindedir. Petek kısmı, düz tuğla örgülü olup, külâhtan önce halat motifi işlenmiştir. Kirpi saçaklı diziden sonra, kireçle sıvanmış miğfer şeklindeki külâhla sonuçlanmaktadır. 2. Zarafet
  Üye

  Musul Şehrinin kuruluşu hakkında kesin bir bilgi yoktur. Birinci Dünya savaşında İngilizler şehir için tehlikeli olduysa da Musul, savaşın sonuna kadar türk yönetiminde kaldı. Türk boylarının en büyüğü olan Oğuzlar, tarihte en büyük imparatorluk sayılan Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğunu kurmuşlardır.
+ Yorum Gönder


musul ulu cami