+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Dünyadan Resimler Forumunda Myanmar Burma Haritası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Myanmar Burma Haritası
  Myanmar Burma Haritası

  myanmar-burma1.gif


  Myanmar, Burma ya da Birmanya, Güneydoğu Asya'da, Andaman Denizi ve Bengal Körfezi kıyısında, Bangladeş,Çin,Hindistan, Laos, ve Tayland arasında yer alan ülke.

  Tarih

  Myanmar'da gelişkin bir Buda uygarlığı var*dır. Terk edilmiş bir kent olan Pagan'da bu uygarlıktan izler görülür. Kentte 9-13. yüz*yıllar arasında yapılmış binlerce Buda tapına*ğı bulunmaktadır.11-19. yüzyıllarda Birmanya prensleri ara*sında amansız savaşlar oldu. 1820'de büyük Myanmar Generali Maha Bandula, Hindis*tan'ın İmphal (Manipur) ve Assam eyaletleri*ni ele geçirip Bengal'e yönelince, o zaman Hindistan'a egemen olan İngilizler Myanmar'ya savaş açtılar. Maha Bandula geri püs*kürtüldü ve Myanmarlılar yalnızca Assam ve İmphal üzerindeki isteklerinden vazgeçmekle kalmadılar, aynı zamanda Aşağı Birmanya' nin Arakan ve Tenasserim bölgelerini de İngilizler'e bırakmaya zorlandılar. 1826-82'de ingilizler, Aşağı Myanmar'ı adım adım ele geçirdiler. Kral Thibavv'la 1886'da yapılan savaştan sonra, başkenti Mandalay olan Yu*karı Birmanya da İngilizler'in denetimi altına girdi. 1919'dan 1937'ye kadar Myanmar, "Birmanya" adı altında Hin*distan'ın bir eyaleti olarak İngiliz yönetimin*de kaldı.

  Coğrafya

  Myanmar, Çinhindi'nin kuzey batısında yer alır. Komşuları kuzey batıda Hindistan ve Bangladeş, kuzey doğuda Çin Halk Cumhuriyeti, güney doğuda Laos ve Tayland'dır. Ülkenin güney batı kıyıları Bengal Körfezi ile çevrilidir.

  Doğal kaynaklar

  Başlıca doğal kaynakları şunlardır: Petrol, Kereste, Kalay, Antimon, Çinko, Bakır, Tungsten, Kurşun, Kömür, Mermer, Kireçtaşı, Değerli Taşlar, Doğalgaz ve Hidro Enerji.

  Doğal afetler

  Nargis kasırgası

  Nargis kasırgasının uydudan görünümü

  Yıkıcı deprem ve siklonlar, yağmur sezonu boyunca su baskınları ve toprak kaymaları; periyodik kuraklıklar. 4 Mayıs 2008'de oluşan kasırga sebebi ile son belirlemelere göre yaklaşık 51.000 kişi ölü, 41.000 kayıp vardır. Cunta ısrarlar sonucu 8 Mayıs 2008'de Birleşmiş Milletler ve Türk Kızılayı yardımlarını kabul etmiştir.

  Etimoloji

  Myanmarlı iki çocuk

  Myanmar, yerel Myanma Naingngandaw isminden türetilmiştir. 12. yüzyıl döneminde bu yerel isim kullanılmaktaydı; ancak bu ismin etimolojisi hala netlik kazanmamıştır.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Güneydoğu Asyada beş devlet arasında yer alan bir ülkedir. Burada gelişmiş halde Buda uygarlığı vardır. Bu ülkede bulunan doğal kaynaklar petrol, kereste, çinko, bakır, kömür v.b. madenlerdir.
+ Yorum Gönder