+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Dünyadan Resimler Forumunda Filistin'in Paylaşılması Haritası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Filistin'in Paylaşılması Haritası
  Filistin'in Paylaşılması Haritası

  Filistin.jpg

  Filistin'e de gizli Yahudi göçleri düzenlenmeye başlandı. II. Dünya Harbi'nin müttefiklerin galibiyetiyle bitmesinden sonra, Filistin meselesi son safhasına ulaştı. Ingiltere daha sonra Amerika'nın yardımını sağladıktan sonra, Filistin meselesini Birleşmiş Milletler'e götürüp, meselenin çözülmesini istedi. BM, Kasım 1947'de Filistin'in biri Yahudi öteki Arap olmak üzere iki devlet arasında paylaşılmasına karar verdi. Yahudiler bu karari kabul ederken Araplar red etti. Kudüs şehrine ise BM denetiminde milletlerarası bir bölge statüsü tanındı. Bu çözüm Arapları tatmin etmedi. Israil-Filistin Savaşı başladı.

  14 Mayıs 1948'de BM paylaşım planı uyarınca David Ben-Gurion tarafından Israil Devleti'nin kuruluşu ilan edildi. 24 saat sonra, Mısır, Ürdün, Suriye, Lübnan ve Irak orduları saldırıya geçerek Israil topraklarına girdiler.

  1949 yılının ilk aylarında BM nezdinde Israil ile onunla savaşan Arap ülkelerinin her biri (o dönemden beri Israil'le müzakere masasına oturmayı reddeden Irak hariç) arasında doğrudan müzakereler düzenlendi ve bunların sonucunda bir ateşkes anlaşması imzalandı. Anlaşma uyarınca sahil şeridi, Celile ve tüm Necef Israil'e, Yehuda ve Samiriye (Batı Şeria) Ürdün'e, Gazze Mısır yönetimine ve Kudüs'ün ise Eski Şehir'in de dahil olduğu doğu kısmı Ürdün'e, batısı da Israil'e bırakıldı. Israil'in Filistinliler ile olan gerginliği ise sürmektedir.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Doğu Akdenizde ve Orta doğuda İsrail topraklarının tümü ile Gazze şeridi ile Batı Şeria gibi Filistin topraklarını kapsayan bölge. Yıllardır bu bölgede savaş vardır ve hala sürmektedir.
+ Yorum Gönder


filistin haritası,  filistin haritasi