+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Dünyadan Resimler Forumunda Bulgaristan'daki Osman Pazvantoğlu Camii Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bulgaristan'daki Osman Pazvantoğlu Camii Hakkında Bilgi
  Bulgaristan'daki Osman Pazvantoğlu Camii Hakkında Bilgi kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Bulgaristan'daki Osman Pazvantoğlu Camii

  1801-1802 yıllarında inşa edilmiştir. İbadete kapalıdır kütüphane olarak kullanılmaktadır
  Asi Osman Pazvantoğlu adına 14 Mayıs 1801 ile 4 Mayıs 1802 tarihleri arasında yaptırılmıştır. Dışlardan bakıldığında her ne kadar iki katlı gibi görülse de cami tek katlıdır. Namaz salonu oldukça büyüktür ve kadınlar için ayrı balkonu bulunur. Minarenin tepesinde bilinenin aksine hilal değil “Maça” (Pika) yani ters kalp bulunmaktadır. Tahminlere göre bu işaret, Osman Pazvantoğlu’nun bağımsızlık sembolü olarak tasvir edilmiştir.

  Osman Pazvantoğlu Camii.jpg

  Bazı tarihçilere göre bu ters kalp sonsuz ve gizlenmiş bir aşkın sembolü olarak açıklanmaktadır. Bir diğer rivayete göre cami, Sultan emriyle öldürülen babası adına yapılmıştır. Günümüzde camiye giriş ücretsiz olup içeride fotoğraf çekilebilir. Caminin içerisinde tarihini çok iyi bilen bir de görevli bulunmaktadır. Caminin yapılışı hakkında detayları , duvarlardaki kitabeleri anlamanızda size yardımcı olabilir. Caminin dışında bir de ufak kütüphane bulunmaktadır. Caminin yakınında 18. yüzyılda bir medrese olduğu düşünülmektedir


+ Yorum Gönder