+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Dünyadan Resimler Forumunda Çin Seddi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Çin Seddi Nedir
  Çin Seddi Nedir

  Çin Seddi dünyanın en uzun savunma duvarıdır. Çinin ilk İmparatoru Çini düşmanlardan korumak için bu duvarı yaptırmıştır üstelik dünyanın yeni yedi harikası arasında yer alır.

  Çin Seddi, Çin'in kuzeybatısı boyunca uzanan dünyanın en uzun savunma duvardır. Kalıntıları Po Hay körfezinde deniz kıyısında başlar. Pekin'in kuzeyinden geçerek batıya yönelir ve Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya uzanır. Gobi Çölü'nün güneyinden batıya yönelerek devam eder.

  in-seddi-nedir.jpg

  Seddin yıkılmış olan kısımlarıyla birlikte uzunluğu 10.000 kilometreyi bulur. Bugün ayakta duran kısım Ming Hanedanı devrinden kalan 3.000 kilometrelik settir.

  Ancak asıl inşaat, M.Ö.221 ile M.S.608 yılları arasında yapılmıştır. Seddin kalınlık ve yüksekliği yer yer değişir. Genellikle duvarın yüksekliği 7 -10 metre, taban kalınlığı 7 metre ve üst kalınlığı ise 6 metre civarındadır. Üzerinde atlar ve arabalar gidebilmektedir.
 2. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Çinliler, Türklerin ve Moğolların istilalarından korktukları için çin seddini yapmışlar. Bu sed yapılmasına rağmen Türk ve Moğolların akınlarıyla Çin ülkesi istila edilmiş ve Çinliler yapılan saldırıları engelleyememişlerdir.
  in-seddi.jpg


+ Yorum Gönder


çin seddi