+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler ve Flozoflar Forumunda Ahmet Özdemir Biyografisi kısaca Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Ahmet Özdemir Biyografisi kısaca Hayatı
  Ahmet Özdemir genel yaşamı  Ahmet Özdemir, 1948 yılında Sivas Şarkışla’da doğdu. İlk ve orta öğrenimi burada, lise öğrenimini Askeri Hava Lisesi’nde yaptı. Harp Okulu’na girmeden askeri öğrencilikten ayrıldı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü’nü bitirdi. Öğrencilik yıllarında, (1969) gazeteciliğe başladı. Çeşitli gazetelerde müsahhihlikten Genel Yayın Müdürlüğü’ne kadar görevler yaptı. 1989 yılında Basın İlân Kurumu’na geçti. Eylül 2003'de buradaki görevi bitti. Çoğunluğu TRT Radyo ve TV kanallarında olmak üzere bazı programların metnini yazdı. Altmış civarında kitabı yayınlandı. Bir çok Osmanlıca kitabı günümüz alfabesine ve Türkçe’sine çevirdi. Ahmet Özdemir’in oyunları TRT'de temsil edildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin denetçiliğini (üç dönemdir) ve Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Genel Sekreterliğini yapıyor. THY “Öykü”, TJK “Araştırma”, Uluslararası Tarsus Karacaoğlan Etkinlekileri “Karacaoğlan Araştırma”, Tarla “Türk Kültürüne Hizmet” gibi ödüller aldı. Bir çok dergi ve internet sitesi ile birlikte, Bizim Gazete'de köşe yazıyor. Evli, iki oğlu, Kaan Ahmet Özdemir, Kerem Özdemir ve Alp Ozan Özdemir adlarında üç torunu var.
  ahmetzdemir3.jpg
  KİTAPLARI:
  Şiir: Bir Dal Erguvan, Sitem Taşları;
  Hikâye: Sevgi Çıkmazı, Bir Yaz Günü Üşütmek;
  Biyografi:Ahmet Haşim, Cenap Şahabettin, Tevfik Fikret, Abdülhak Hamid, Sait Faik, Muallim Naci, Hacı Bayram Veli ve Eşrefoğlu Rumî, Rıza Beşer.
  Folklor ve Halk Edebiyatı: Folklor Penceresi, Cönklerden Günümüze Halk Şairlerimiz, Eşref Bey Hikâyesi, Halk Hikâyeleri Geleneği, Şarkışlalı Serdarî, Şarkışla ve Çevresi Halk Ozanları, Aşık Cafer, Aşık Hüdaî, Kelkitli Aşık Serdari. Sefil Selimî İrfan Okulu, Türk Bilmecelerinden Seçmeler, Nasreddin Hoca Fıkralarından Seçmeler, Kerem ile Aslı, Türk Atasözlerinden Seçmeler, Türkçe'de Deyimler, Türk Halk Şiirinden Seçmeler, Ninniler, Tekerlemeler, Maniler, Karagöz ve Hacivat, İlköğretim İçin Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü, Keloğlan Masalları( Yitikçibaşı Keloğlan, Keloğlan’ın Oyunu Irmaktan Çıkarır Koyunu, Keloğlan Zengin Olmuş, Keloğlan ile Gülyüz), Anadolu Efsaneleri (Şahmaran’ın Kaderi, Nemrut’un Sonu, Turuva’nın Tahta Atı, Kızkulesi’nin Gizi), Türk Destanları (Bozkurt Destanı, Göç Destanı, Ergenekon Destanı, Oğuz Kaan Destanı), Karacaoğlan, Dört Yüzüncü Yılında Karacaoğlan, Dadaloğlu, Gevheri, Dertli, Pir Sultan, Analar Anası Nene Hatun, Mimar Sinan, Çağ Açan Çocuk Padişah Fatih, Kara Fatmalar Ölmez.

  Güldesteler: Cumhuriyet Dönemi Türk Şiir Güldestesi, Cumhuriyet Dönemi Türk Hikâyesi, Şiir İkindileri I-II, Pera Palas Gönül Dostları I, II, III, IV, V; (Feyzi Halıcı ile)

  Denemeler: Hayatın Kendisi Şiir, Şiirlerle Yaşamak; Cumhuriyetimiz Şiirimiz.

  Radyo Tiyatroları: Armudun Sapı, Kuşku, Kuzguncuk Vapuru, Düble Kaynana, İnsanın Alacası, Sevgi Çemberi (Atilla Damar ile arkası yarın )
 2. Zahra
  Üye

  Konya nın Meşhur yerel sanatçısı olan Ahmet Özdemir daha çok Kör Ahmet diye ünlenmiştir. Çiçek Hastalığı yüzünden Doğuştan beri kör olarak dünyaya gelmiştir. Ud ve Bağlama çalarak nişan, söz ve Sünnet törenlerinde bunları çalmıştır.
 3. Ziyaretçi
  Ahmet özdemir ben samsundan bülent arpat.seninle askeri hava lisesinde ayni siniftaydik.sen orta sira arkalarda otururdun.bir ara beraberce-sivas oyunlari takiminda çaliştik.tesadüfle rastladim.sonra kayboluş yillara.sorduk sorduk ancak bu şeytan icadi aletle bulduk.selamlar.bilmem çikarabildin mi.selamlar
+ Yorum Gönder


ahmet özdemir kimdir,  konyali kor ahmetin hayat,  ahmet özdemir in hayatı,  kör ahmet biyografi,  ahmet özdemir hayatı,  kör ahmet hayatı