+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler ve Flozoflar Forumunda James Watt Hayatı Ve Buluşları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  James Watt Hayatı Ve Buluşları

  James Watt genel bilgileri


  James Watt (19 Ocak 1736 Greenock - 19 Ağustos 1819 Heathfield) modern buhar makinesinin geliştiricisi olan İskoçyalı mucit ve mühendistir. Endüstüriyel devrimin oluşmasında önemli rol oynamıştır.

  Gemi işleten zengin bir baba ve kültürlü bir annenin oğlu olarak dünyaya gelen James; çocukken sık hastalandığı için okula devamlı gidememiş, evde annesi tarafından eğitilmiştir. 17 yaşında iken annesini kaybetmiş ve babasının işleri kötüleşmiştir. Londra'ya bir seneliğine ölçüm aletleri yapımını öğrenmeye giden Watt, Glosgow'a dönüp bu mesleği icra etmek istemişti. Fakat 7 sene çıraklık yapma zorunluluğundan, İskoçya'da başka bir ölçüm aletleri yapımcısı olmamasına rağmen, Demirciler Locası tarafından başvurusu red edilmiştir.

  Watt bu durumdan, kendisine Glosgow Üniversite'sinde atölye öneren profesörler tarafından kurtulmuş, fizikçi ve kimyacı olan profesör Joseph Black kendisine hocalık etmiştir. Atölyenin açılmasından 4 sene sonra Watt buhar gücü üzerinde çalışmaya başlamış daha önce hiç görmemiş olmasına rağmen bir prototip yapmaya çalışmıştı. 1765'de Thomas Heathfield yaptığı bir model üzerinde uğraşarak buhar makinesini çalıştırmayı başardı.
  James Watt genel bilgileri.jpg
  1767'de kuzeni Margaret Miller ile evlenmiş ve 6 çocuk sahibi olmuştur.

  Tam kapsamlı bir buhar makinesi geliştirmeye çalışan Watt'a Carron Demir İşleri şirketinin kurucusu Joh Roebuck maddi olarak destek olmuştur. Hemen başarılı olmayan tasarım maddi sıkıntıya düşünce Watt 8 sene anketçilik yapmıştır. Roebuck iflas edince, Matthew Boulton patent haklarını satın almış ve Watt ile 25 yıl sürecek başarılı bir ortaklığa imza atmıştır.
 2. Zahra
  Üye

  Zengin ve Kültürlü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Watt, daha küçük yaşlarda iken Londraya giderek burada Ölçüm aletleri imalatı yapan bir yerde çalışmaya başlamıştır. İlk olarak Buhar Yoğunlaştırıcı Silindir üzerinde çalışmaya başlamıştır.
+ Yorum Gönder


james watt hayatı ve buluşu,  james watt hayatı ve buluşları,  james watt buluşları,  james watt hayatı ve icatları