+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler ve Flozoflar Forumunda François Quesnay Kimdir Neler Yapmış Nelerle İlgilenmiştir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  François Quesnay Kimdir Neler Yapmış Nelerle İlgilenmiştir
  François Quesnay Kimdir Neler Yapmış Nelerle İlgilenmiştir


  François Quesnay.jpg


  Fransız hekimi ve iktisatçısı.(1694-1774)

  Orta halli bir ailenin çocuğu olan François Quesnay, tıp öğrenimini gördükten sonra Mantes'daki Hôtel-Dieu'nün başcerrahı oldu ; cerrah ve doğum uzmanı olarak büyük ün kazandı.1730'da yazdığı Kan Almanın Etkileri Üstüne Gözlemler adlı yapıtında, o güne kadar bu konuda ileri sürülmüş olan savları çürüttü.1736'da Hayvansal İktisat Üstüne Fiziksel Deneme adlı kitabını yayınladı.1737'de Cerrahlık Akademisi'nin sürekli sekreteri, 1749'da Madame de Ponpadour 'un, 1752'de de 15.Kral Louis 'in hekimi oldu.

  Quesnay, Wersailles şatosunda kendisine ayrılan dairede Diderot, Turgot,Mirabeau markisi, Dupont de nemours, Lemercier de La Riviére gibi iktisat sorunlarıyla ilgilenen ve ilerde fizyokrat grubunu oluşturacak olan saray çevresi kişilerini bir araya getirdi.

  Toplum konusunda genel bir kuram ileri süren ve biri felsefi ("doğal düzen") öbürü iktisadi ("katışıksız ürün") nitelikli iki temel kavrama dayanan fizyokrasinin ya da fizyokratlar okulunun kurucusu Quesnay , öğretisini, Diderot'un Ansiklopedisi'ne yazdığı iki maddeyle ("çiftçi" (1756) ve "tahıl" (1757) ) ortaya koydu.1758'de doğal iktisat yasaları görüşünü biçimlendirdiği temel yapıtı İktisadi Tablo yayınladı.

  Toplumsal yapıdaki zenginliğin kaynağının yalnızca tarım olduğunu ileri süren Quesnay, serbest mübadeleye ve özellikle tahılların serbest dolaşımına önem verilmesini istemiştir.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Cerrah olarak büyük ün kazanmış olan François, aynı zamanda yaptığı başarılarından dolayı Kraliyet ailesinin de baş cerahı olmayı başarmıştır. Kan almanın etkileri üzerine yazdığı kitabında o güne kadar yapılmış oln savların hepsini çürütmüştür. Doğal İktisat görüşlerini yazdığı bir tablo yayınlamıştır.
+ Yorum Gönder