+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler ve Flozoflar Forumunda Jean le Rond d'Alembert Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Jean le Rond d'Alembert Kimdir
  Jean le Rond d'Alembert Kimdir Kısaca Hakkında Bilgi

  alembert2.jpg
  Doğum 16 Kasım 1717
  Paris
  Ölüm 29 Ekim 1783 (65 yaşında)
  Milliyeti Fransızca
  Dalı Matematik
  Makinalar
  Fizik
  Felsefe
  Önemli başarıları Akıcı mekanikleri
  Encyclopédie
  Jean le Rond d'Alembert (d. 16 Kasım 1717 – ö. 29 Ekim 1783), bir Fransız matematikçi, mekanikçi, fizikçi ve filozoftur.
  Aynı zamanda Denis Diderot ile birlikte Encyclopédienın yardımcı editörlüğünü yapmıştır. D'Alembert'in dalga denklemleri için geliştirdiği metod ondan sonra kendi ismiyle adlandırılmıştır.

  Çocukluğu

  Paris'te doğan d'Alembert, yazar Claudine Guérin de Tencin ve topçu birliği subayı olan şövalye Louis-Camus Destouches'in gayri meşru çocuğudur. Destouches, d'Alembert's doğduğunda, ülke dışındaydı ve o doğduktan birkaç gün sonra annesi onu Saint-Jean-le-Rond de Paris kilisesinin merdivenlerine bıraktı. Geleneklere göre, kilisenin koruyucu azizinin ismini aldı. D'Alembert bir yetimhaneye verilmişti yalnız kısa bir süre sonra bir camcının eşi tarafından evlatlık edinildi. Destouches gizli bir şekilde Jean le Rond'un eğitim masraflarını karşıladı fakat babalığının resmi olarak tanınmasını istemedi.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Jean le Rond d’Alembert; Fransız matematikçisi, ansiklopedi yazarı ve aydınlanma dönemi filozofudur. En önemli eseri, parçalı diferansiyel denklemler üzerinedir. Felsefe konusunda ileri sürdüğü görüşlerle d’Alembert pozitivizmin öncülerinden sayılır.
+ Yorum Gönder


dalembert hayatı,  dalembert kısaca hayatı,  alembert hayatı