+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler ve Flozoflar Forumunda Agnes Heller Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Agnes Heller Biyografisi
  Agnes Heller genel bilgileri


  agnesheller.jpg

  Doğumu 12 May 1929
  Budapeşte
  Bölgesi Batı felsefesi
  İlgi alanları Politika teorisi

  Ágnes Heller (doğum: 12 Mayıs 1929, Budapeşte) Macar asıllı bir filozoftur. İlk önce Marksist bir filozof olarak ün saldı ama kariyerinin ilerleyen yıllarında Liberal ve sosyal demokrat olarak kabul edildi. Politikal ve sosyal düşüncelerinin dışında Etik, Varoluşçuluk ve Hegelcilik konularına da yoğunlaştı.

  Erken Yaşamı ve Politikal Gelişimi

  Ágnes Heller orta sınıf bir yahudi ailede büyüdü. Babası Pal Heller hiç bir zaman uzun süreli bir işte tutunamadı. 2. Dünya Savaşı sırasında, hukuk eğitimi ve Alman dili üzerine bilgisi nedeniyle Nazi Almanyası'ndan göç etmek isteyen insanlara yardım ettiği bilinir. 1944'te Agnes'in babası diğer 450.000 Macar Yahudisi ile birlikte Auschwitz-Birkenau toplama kampına götürülmüştür. Pal Heller burada vefat etmiştir. Agnes ve annesi şansın ve pratik zekanın etkisiyle bir şekilde sürgün edilmemeyi başarmışlardır.

  1947 yılında Agnes, Budapeşte Üniversitesi'nde fizik ve kimya dersleri görmeye başladı. Ama erkek arkadaşının onu yönlendirmesiyle felsefeye ilgi duydu ve bunun üzerine erkek arkadaşıyla ilk defa Georg Lukács'ın felsefe derslerine girdi. Daha sonra aynı yıl bir komunist parti olan Macar Komunist Partisi'ne katıldı. Bu süreçte Marksist felsefe üzerindeki fikirlerini geliştirdi.
 2. Zahra
  Üye

  Budapeşte doğumlu olan yazar Küçük yaşta ailesi ile düştüğü Nazi Kamplarında tüm ailesini kaybederek hayatta kalmayı başarmıştır. Macaristanda savaş sonrası yayımlanan derginin ilk editörü idi ve Profösörlük ünvanı vardır. Sovyet Birliklerin Çekoslavyayı işgal etmesini protesto etmiş ve Bu yüzden Kominist Partinin aldığı kararla tüm yetkileri elinden alınmıştır ancak Savaş sonunda ülkesine geri gelmiş ve tekrar eski ünvanlarına kavuşmuştur.
+ Yorum Gönder


agnes heller kimdir,  agnes heller