+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler ve Flozoflar Forumunda Ambrosius Theodosius Macrobius Kimdir Hayatı Biyografisi Yaşantısı Ve Eserleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Ambrosius Theodosius Macrobius Kimdir Hayatı Biyografisi Yaşantısı Ve Eserleri
  Ambrosius Theodosius Macrobius genel bilgileri

  Macrobius (kendisinin de belirttiği gibi) Romalı değildir ancak Afrika ya da Yunan kökenli olduğuna dair kesin deliller de yoktur. Eserlerinde Yunan yazarlardan daha çok Latin yazarlarla içlidışlı olduğu görülür ve sık sık Yunanlı yazarları hatalı tercüme etmiştir.Bir ihtimale göre Codex Theodosianus'da 399-400 arası Hispanya'da Praetorian prefect'i, 410'da Afrika'da prokonsül'ü ve 422'de lord chamberlain olarak bahsedilen kişiyle yine 430 yılında İtalya'da praetorian prefect olarak görev yapmış olan Theodosius, Macrobius ile aynı kişilerdir. Adı geçen tarihlerde bu yüksek makamlara ancak Hristiyanlar seçilebiliyordu ve Macrobius'un eserlerinde onun Hristiyan olduğuna dair bir kanıt olmadığından erken dönem yazarlar onun Hristiyanlığının ve üstlendiği yüksek görevlerin gerçekliğini sorgulamışlardır.
  Günümüz bilimi onun yazdıkları ile Hristiyanlık arasında çok az çatışma görür ve bu da pretorian prefect olduğuna dair inanışı destekler.
  ambrosiustheodosiusmacr.jpg
  En önemli eseri olan Saturnalia, Saturnalia'da tatil yaptığı sırada kaldığı Vettius Praetextatus'un (325 civarı-385) evinde yaşanan bir tartışma hikâyesini içerir. Kitap, yazar tarafından oğlu Eustathius'un (ya da Eustachius) istifade etmesi için yazılmıştır ve çok çeşitli tuhaf tarihi, mitolojik, eleştirisel ve dilbilgisi tartışmaları içerir.

  Macrobius aynı zamanda Cicero tarafından Cumhuriyet adlı eserinin sonunda anlatılan Scipio'nun rüyası adlı hikâye üzerine iki kitaptan oluşan bir tefsirinde yazarıdır. Rüya'da, yaşlı Scipio (evlatlık) torununa görünür, ona iyilerin ölümden sonraki hayatlarını tasvir eder ve evrenin yapısını stoacı bakış açısıyla anlatarak Macrobius'a evrenin niteliği hakkında orta çağa kadar geçerliliğini yitirmeyecek astronomik kavramları gösteren denemeler yapma fırsatı verir. Yazara ait üçüncü bir eser ise Yunanca ve Latince fiillerin benzerlikleri ve farklılıkları üzerine adlı çalışmasıdır.
  estanbul
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Filozof olan Macrobius, Roma dilbilgisi uzmanı olmuştur aynı zamanda. Macrobius un düşünceleri Hristiyanlıkla çok fazla bağlı ve etkili değildi ancak o yine Hristiyanlık ile arasında açık bir kapı bırakmıştır. Eserleri günümüze kadar fazla ulaşmamıştır ancak onun adına yapılmış Dikilitaşlar bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder