+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler ve Flozoflar Forumunda Yaşlı Seneca Kimdir Hayatı Biyografisi Yaşantısı Ve Eserleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Yaşlı Seneca Kimdir Hayatı Biyografisi Yaşantısı Ve Eserleri
  Yaşlı Seneca genel bilgileri

  Lucius, ya da Marcus, Annaeus Seneca, Yaşlı Seneca ve Hatip Seneca olarak da bilinir (M.Ö. 54 civarı- 39 civarı), Antik Roma eyaleti Hispania'nın Cordoba şehrinde, hali vakti yerinde equestrian sınıftan bir ailede doğmuş Romalı Hatip.
  yalseneca1.jpg
  Praenomen'i (İlk ismi) bilinmez ancak Volterra'lı Raphael tarafından Marcus olduğu iddia edilir. Roma'da kalma şansı yakaladığı iki fırsattan istifade, avukat olarak resmi bir kariyer yapabilmek amacıyla ünlü konuşmacı ve hatiplerin derslerine katıldı. Örnek aldığı hatip Cicero'ydu ve Seneca onun zamanında belagat sanatının gösterişli cereyanlarına meyletti.

  İç savaş sırasında büyük ihtimalle aynı yerden geldikleri için tıpkı oğulları ve torunu (şair Lucan) gibi Pompey'e karşı sempati besliyordu. Karısı Kurtuba'lı Helvia'dan üç oğlu olmuştur: L. Annaeus Novatus, babasının arkadaşı Junius Gallio tarafından evlat edinildiğinden bazen L. Junius Gallio olarak da çağırılır; filozof L. Annaeus Seneca, genellikle Genç Seneca olarak bilinir ve şair Lucan'ın babası Annaeus Mela.

  Claudius'un, oğlunu sürgüne göndermesinden önce (41; Seneca, ad Helviam, ii. 4) ölmesi ve Tiberius'un ölümünden hemen sonra kaleme aldığı yazıların ortaya çıkarılması nedeniyle 39 yılında öldüğü tahmin edilmektedir. Oğullarının ricasıyla ilerlemiş yaşına rağmen, söylenenlere göre herşeyi hafızasından yazmıştı, Yunan ve Romalı hatiplerine ait çeşitli okul temaları ve bunların ele alınmalarından oluşan bir kolleksiyon hazırladı. On kitaptan oluşan Controversiae (hayali yasal davalar) adlı eserinde, 27 konu üzerinde tartışmalar yapılır ve hatiplerin her birinin bu konu üzerindeki fikirleri değişik açılardan verilir.

  Seneca aynı zamanda Roma İç savaşından kendi ölümüne kadar geçen süreyi içeren ve ölümünden sonra oğulları tarafından yayınlanmış olan bir tarih kitabının da yazarıdır.


  estanbul
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Yeni Stoa öğretisinin kurucularından olan Seneca, Romalı devlet adamıdır. İmparator Neonun ilk yıllarında devlet politikalarında önemli rol oynamıştır. Seneca nın görüşlerinin Hristiyanlıkla birbirine yakın olmasından dolayı Stoacılık her zaman canlı kalmayı başarmıştır. Calvin ve Montaigne gibi dünyaca tanınmış yazarlar ondan etkilenmiştir.
+ Yorum Gönder


seneca kimdir,  seneca kimdir kısa bilgi