+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler ve Flozoflar Forumunda Arne Naess Kimdir, Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Arne Naess Kimdir, Hakkında Bilgi
  Arne Naess genel bilgileri


  Arne Naess.png

  Arne Naess (1912) Derin Ekoloji’nin felsefece gövdesini bina eden Norveçli felsefeci. Erken dönem yapıtları deneycilik ve davranışçılık etkisinde biçimlenen Naess, bu döneminde felsefeci olmayanların “hakikat” ve buna bağlı kavramlardan neler anladıkları üzerine deneysel bir çalışmayı da yürütmüştür. Uslamlamaların çözümlenmesi üzerine yazıları da bulunan düşünür, 1960’tan sonra Spinoza ve Gandhi etiklerinin kaynaştırılması üzerine çalışmalarda bulunmuştur; çalışmalarının ana izlekleri çoğunlukla insanlık bağlamında edilgin direniş ve dayanışma olmuştur.


  Asıl ününü ise Derin Ekoloji ve onun felsefece özü olan “ekosofi kuramı” ile kazanmıştır, Ekosofı, ekoloji ile insanların çevreleriyle olan ilişkilerini anlatan temel normlara yapılan vurgudan esin alan genel bir görüştür. Bu görüş evreni bir bütün olarak ele almaktadır. Naess’in en önemli yapıtları arasında 1968’de yayımlanan Scepticsm (Kuşkuculuk) 1972’de çıkan The Pluralist and Possibilist Aspect of the Sientific Enterprise (Bilimsel Uğraşının Çoğulcu ve Olasılıkçı Boyutu) ile 1989’ da basılan Ecolgy, Communuty, and and Lifestyle (Ekoloji, Topluluk ve Yaşam Biçimleri sayılabilir.
 2. Zahra
  Üye

  Derin Ekoloji kavramının yaratıcısı olan Naess, Norveç doğumludur. Oslo Üniversitesinde okumuş ve daha genç yaşta bu Üniversitenin en genç Öğretim Görevlisi olarak işe başlamıştır. Çevre Koruma Hareketlerinde daima etkin rol oynamış ayrıca Dağcılığa da büyük ilgisi vardı. Bir çok eseri yayınlanmış ve 96 yaşında vefat etmiştir.
+ Yorum Gönder