+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler ve Flozoflar Forumunda Karl Raimund Popper Kimdir, Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Karl Raimund Popper Kimdir, Hakkında Bilgi
  Karl Raimund Popper genel bilgileri

  Karl Raimund Popper.jpg


  1945 ‘te yayımlamış olduğu “Açık Toplum ve Düşmanları” adlı kitabı, Marksizm’in yaşayan bir yazar tarafından yapılmış en titiz ve amansız bir eleştirisini içerdiğinden, bazı çevrelerde sağcı bir düşünür olarak tanınmıştır.

  20. yy.ın önemli bilim felsefecilerinden biri olan Popper’in düşünsel etkinliği, giderek hükümet üyelerinden Nobel kazanmış bilim adamlarına ve sanatçılara değin uzanmış; öteki çevrelerde de yavaş da olsa yaygınlık kazanmaya başlamıştır.

  Böylece insan ve doğa bilimlerini gözden geçirmeye ve değerlendirmeye girişen Popper, insan bilimlerinin zayıf yanının genelleştirilebilmekten uzak, her yeni olguyu kendilerine göre açıklayıp özümsemeleri olduğunu öne sürmüş ve bilimsel kuramların; biçimselleştirilmiş ve kendi kendilerine yeter duruma getirilmiş oldukları için, kendilerini çürütecek, dolayısıyla yerlerine daha genel bir kuram getirecek şeyler ardında koşmasına karşılık, sonunda onlarda hep kendi doğrulanışlarını bulduklarını saptamıştır.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Yanlışlanabilirlik ilkesi, Popper’in bilim kuramının temelidir. Karl Raimund Popper birçok ödüle layık görüldü ve çalışmalarını daha çok kitaplarının yazımında yoğunlaştırdı. çalıştığı son kitap olmasının yanı sıra, ünlü filozofun Almanca da en çok okunan kitabı olma özelliğini de taşıyor.
+ Yorum Gönder