+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler ve Flozoflar Forumunda Lucius Annaeus SENECA Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Lucius Annaeus SENECA Biyografisi
  Lucius Annaeus SENECA

  Lucius Annaeus.jpg


  (İÖ 4 - İS 65) İspanya' nın Cordoba (Kortoba) kentinde doğdu, Roma'da öldü. Marcus Annaeus Seneca adlı varlıklı bir kişinin oğluydu. Gençliğinde Roma' ya giderek dönemin ünlü düşünürleri olarak bilinen, Stoacı Attalus, Pythagorasçı Fabianus ve Sotio' dan felsefe ve retorik okudu. Bir süre avukat olarak çalıştı, Quaestor oldu, senato üyeliğine seçildi, derin bilgisi, etkili konuşmaları nedeniyle büyük ün sağladı. Claudius' un karısı Messalina’ nın kıskançlığını üzerine çekince 41' de Korsika' ya sürüldü. 49' da Agrippa' nın aracılığıyla sürgünden Roma' ya dönerek Neron' u eğitmekle görevlendirildi. Neron imparator olunca Seneca' yı da 57' de konsül seçti. Seneca 62' de saraydan ayrılarak içine kapalı bir yaşam sürmeye başladı. Neron, onu, kendisine karşı gizli ayaklanma düzenleyenlerle işbirliği içinde olmakla suçladı, kendi kendini öldürmesini buyurdu. Seneca bu buyruğa uyarak damarlarını kesti ve kanının akışına baka baka öldü.

  Şiir, tiyatro, mektup türünde değişik yapıtlar ortaya koyan Seneca, felsefe tarihinde, Roma Stoası ya da Yeni Stoa denen öğretinin üç kurucusundan ilki olarak değerlendirilir.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Romalı düşünür olan Seneca, aynı zamanda oyun yazarıdır. Stoacı maddeciliği benimsemiş olsa dahi Pratik Felsefeyi öne çıkarmış ve gerçek erdemin dışarda aranılmaması gerektiğini tam tersine insanın bunu kendi içinde araması gerektiğini savunmuştur. Günümüze çok az eseri gelebilmiştir.
+ Yorum Gönder


Lucius Annaeus Seneca