+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler ve Flozoflar Forumunda Ejnar Hertzsprung Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ejnar Hertzsprung Kimdir
  Ejnar Hertzsprung Kimdir Hayatı kısaca 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Ejnar Hertzsprung Hakkında Kısaca Bilgi

  wb9a.jpg

  Ejnar Hertzsprung (Danca telaffuz: [ɑjnɐ hæɐ̯d̥sb̥ʁɔŋ], 8 Ekim 1873 - 21 Ekim 1967) Danimarkalı bir kimyager ve astronom oldu.
  Hertzsprung Kopenhag'da doğdu. Döneminde 1911-1913 yılında birlikte Henry Norris Russell ile, o Hertzsprung-Russell diyagramı geliştirdi.

  1913 yılında [kaynak açıklama] istatistiksel tarafından birkaç Sefeid değişken yıldız mesafeleri tespit paralaks, [1] ve bu nedenle Sefeid süresi ve parlaklığı arasında Henrietta Leavitt tarafından keşfedilen ilişkiyi kalibre başardı. Bu tespiti yılında çok yakın yıldız 10 kez koyarak, kalemin bir kayma muhtemelen, bir hata yaptım. O Küçük Macellan Bulutu olan mesafeyi tahmin etmek için bu ilişki kullanılır.
  1919 1946 Hertzsprung yönetmeni olarak 1937, Hollanda Leiden Gözlemevi çalıştı. Yıldız tayf türü, gelişim evre ve parlaklık bunları bölmek için belki de astronomi yaptığı büyük katkıyı bir sınıflandırma sisteminin geliştirilmesi oldu. Sözde "Hertzsprung-Russell Diyagramı" yıldız türleri ve evrimi açıklamak için bir sınıflandırma sistemi olarak bu yana kullanılmaktadır.
  O Amor asteroit 1.627 Ivar bir tanesi iki asteroitler, keşfetti.
  Karısı Hollandalı astronom Jacobus Kapteyn bir kızı oldu. Hertzsprung 1967 yılında Roskilde öldü.

+ Yorum Gönder