+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler ve Flozoflar Forumunda Al-Khujandi Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Al-Khujandi Kimdir
  Al-Khujandi Kimdir Hayatı kısaca 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Al-Khujandi Hakkında Kısaca Bilgi

  El-Hujandi'nin hayatı hakkında bazı bilgiler bilinmektedir. Ne az bildiğimiz hayatta ve Nasir al-din el-Tusi tarafından yapılan bazı yorumlar var onun yazıları ile geliyor. El-Tusi adlı itibaren El-Hujandi'nin Khudzhand şehrine geldiğini oldukça emin olabilirsiniz. Kentin verimli Fergana Vadisi girişinde, Syrdarya nehrin her iki kıyısında yer alır, ve 8. yüzyılda Araplar tarafından yakalandı. Al-Tusi o asalet gelmiş gerekir bu yüzden El-Hujandi'nin bu bölgede Moğol kabilesinin hükümdarlarından biri olduğunu söylüyor.

  El-Hujandi'nin Buyid hanedanı üyeleri tarafından hayatının çoğu için yaptığı bilimsel çalışmaları desteklenmiştir. Hanedanı Ahmad ad-Dawlah Bağdat Abbasi başkenti işgal 945 iktidara geldi. Ahmad ad-Dawlah ailesi üyeleri farklı illerde yöneticiler oldu ve Buyid İmparator uyum büyük bir yoktu. El-Hujandi'nin 976 den 997 için hüküm Fakhr ad-Dawlah gelen patronaj aldı.

  Modern Tahran yakın Rey, yaptığı gözlemevi için sekstant büyük bir duvar oluşturmak için onun büyük projesinde El-Hujandi'nin desteklenen Fakhr reklam Dawlah oldu. Bu büyük bir araç olduğunu birçok Arap bilim adamları tarafından inanılıyordu, daha doğru elde edilen sonuçlar vardı. Aslında el-Hujandi'nin duvar sekstant kendi icadı oldu ve saniye gösterilen bir ölçekte, teşebbüs daha önce hiç bir doğruluk düzeyine sahip olarak yeni bir çığır yoktu.

  Yıl 994 sırasında El-Hujandi'nin gündönümü yakın güneşin meridyen geçişi bir dizi gözlemlemek için çok büyük alet kullanılır. O tutulumun eğimini ve Rey bir enlem hesaplamak için kış gündönümü için yaz gündönümü ve 14 ve 17 Aralık 994 Haziran 994 16 ve 17 yapılan bu gözlemler, kullanılan. O tutulumun eğimini ve şehirlerin enlem On tez ayrıntılı olarak yaptığı ölçümler nitelendirdi.

  Gözlemlerini itibaren o tutulumun eğimini için "23 ° 32 '19 aldı. Değerleri önceden elde daha bu değer düşük

+ Yorum Gönder