+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler ve Flozoflar Forumunda Johannes Müller Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Johannes Müller
  Johannes Müller Kimdir Hayatı kısaca 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Johannes Müller Hakkında Kısaca Bilgi

  Johannes Müller Hakkında Kısaca Bilgi.gif

  1819 yılında Bonn Üniversitesi'ne giren Müller 1824'te privatdozent unvanını kazanmış, 1830'da ise profesör olmuştur. 1833'te Berlin Humboldt Üniversitesi'nde anatomi ve fizyoloji kürsüsü başkanlığını üstlenen bilimadamı bu görevi ölümüne dek sürdürmüştür. Ses, konuşma ve işitme gibi fizyolojik konulara katkı sağlamış olan Müller'in lenf, kilüs ve kanın kimyasal ve fiziksel özellikleri üzerine çalışmaları da bulunmaktadır.

  Müller'in 1840 yılında yayımlanan Handbuch der Physiologie des Menschen adlı yapıtı fizyoloji tarihinde yeni bir dönemin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. İnsan yapısı, karşılaştırmalı anatomi, kimya ve diğer birçok fiziksel bilim dalında ulaşılan sonuçlar bu kitapta ilk kez fizyolojik yöntemler yardımıyla açıklanmıştır.

  Söz konusu çalışmada sinir sistemi ve duyular arasındaki ilişkiye de değinilmiştir. Müller, bir duyu sinirinin uyarılmasıyla ortaya çıkan sonucun (hissin) uyartının biçiminden çok duyu organının doğasına bağlı olduğunu ortaya koymuştur. Retina ve optik sinirlere yönelen ışık, basınç ve mekanik uyartıların görme hissi uyandırması bu yüzdendir. Bu olgu, sinirlerin özel enerji yasası olarak adlandırılmaktadır.

  Yaşamının geri kalan bölümünde karşılaştırmalı anatomiye odaklanan ve deniz canlıları üzerinde çalışan Müller, Hermann von Helmholtz, Emil du Bois-Reymond, Theodor Schwann, Friedrich Gustav Jakob Henle, Carl Ludwig ve Ernst Haeckel gibi biliminsanlarının danışmanlığını da üstlenmiştir.

  Müller 1834 yılında İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi üyesi seçilmiştir.
+ Yorum Gönder


johann m