+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler ve Flozoflar Forumunda Mary Fairfax Somerville Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mary Fairfax Somerville Kimdir
  Mary Fairfax Somerville Kimdir Hayatı kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Mary Fairfax Somerville Hakkında Bilgi

  BABASI bir İngiliz deniz subayı, annesi ise çok okumamış bir ev kadınıydı. Yedi kardeşlerdi. Üç kardeşi çok küçük yaşlarda Mary doğmadan öldüler.

  Mary Fairfax Somerville.jpg

  Hayattaki iki erkek kardeşi ailenin tüm olanaklarını kullanarak iyi eğitim aldılar. Ama, kızların eğitim alması o dönemin İngiltere'sinde lüks olarak görülürdü. Dolayısıyla, Mary okula gidemedi. Okumayı annesinden öğrendi. Gerekli değil diye, annesi Mary'ye yazmayı öğretmedi.

  İlk kez on yaşında Edinbourg yakınlarında yatılı bir kız okuluna gönderildi. Mary okuldan nefret etti. Bir yıl sonra okuldan ayrıldı. Kendi kendini eğitmeye başladı. Evde ne bulursa okumaya başladı.


  Teyzesinin oğlu William Somerville ile otuz bir yaşına bastığı 1811 yılında evlendi. Yeni eşi hastane müfettişiydi. Mary'nin matematik çalışmasına ve yeni şeyler öğrenmesine olumlu bakan biriydi. Her şey yolunda giderken, ilk eşinden olan büyük oğlu dokuz yaşında öldü. Hemen ardından, yeni evliliğinden olan tek oğlu öldü. Mary Somerville psikolojik olarak zor bir döneme girdi. Olumsuz ruh hali çalışmalarını da etkiledi.

  Mary Somerville kadının da toplumda her alanda erkekler kadar başarılı olabileceğini gösteren ilk örneklerdendir. Toplumun ön yargılarını sorgulamıyormuş gibi görünüp aslında tüm antika ön yargılarla mücadele edebilmeyi başarabilmiştir

+ Yorum Gönder